Nyheter

Hjem / Nyheter / Bransjenyheter / Koaksialkabelspesifikasjoner: Impedans, tap, strøm og koblingsmatching

Koaksialkabelspesifikasjoner: Impedans, tap, strøm og koblingsmatching



Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. er profesjonell innen design, utvikling, produksjon, salg og service av RF (Radio Frequency) koaksiale kontakter.

En 50 Ω-kabel utstyrt med en 75 Ω-kontakt vil bestå en kontinuitetstest, se perfekt montert ut og fortsatt ødelegge linkbudsjettet. Det er derfor koaksialkabelspesifikasjonene fortjener mer oppmerksomhet enn jakkefargen: tallene beskriver atferd et multimeter ikke kan se.

Koaksialkabelspesifikasjoner er de elektriske og mekaniske parameterne som definerer hvordan en kabel oppfører seg ved en gitt frekvens. Elektrisk betyr det karakteristisk impedans, dempning, hastighetsfaktor, kapasitans, effekt og maksimal spenning. Mekanisk betyr det leder- og dielektriske dimensjoner, ytre diameter, minste bøyeradius, kontaktgrensesnittgeometri og temperaturgrenser.

Det korte svaret: match impedans først, les demping ved frekvensen du faktisk vil bruke, og bekreft deretter mekaniske grenser og grensesnitt. Alt annet – kapasitans, hastighetsfaktor, jakkevurdering – er en raffinement som bare betyr noe når disse tre sjekkene har bestått.

De elektriske spesifikasjonene som avgjør om en kobling fungerer

Fire tall tar det meste av avgjørelsen: impedans, dempning, hastighetsfaktor og effekt. Resten av dataarket støtter dem.

Kjernekoaksialkabelspesifikasjoner, hva hver enkelt kontrollerer og feilen det vanligvis forårsaker.
Spesifikasjon Typisk uttrykk Hva den kontrollerer Vanlig feil
Karakteristisk impedans 50 Ω eller 75 Ω, ofte ±2 Ω Refleksjon, VSWR, returtap Blanding av 50 Ω og 75 Ω deler i en skjøt
Dempning dB per 100 m ved en oppgitt frekvens Rekkevidde, mottatt nivå, signal-til-støy-forhold Siterer figuren med feil frekvens
Hastighetsfaktor Omtrent 0,66 til 0,88 Elektrisk lengde, fase, forsinkelsesmatching Behandle mekanisk lengde som elektrisk lengde
Kapasitans Omtrent 50 til 100 pF/m Impedansstabilitet, stigetid Ignorerer det på lange løp med raske kanter
Effektvurdering Watt, ved en oppgitt frekvens og temperatur Termisk margin, ledervarme Bruker lavfrekvent vurdering på UHF
Maksimal spenning Volt topp Dielektrisk sammenbrudd, surge overlevelse Ignorerer reduksjon for høyde eller temperatur
Bøyeradius Et multiplum av ytre diameter Mekanisk overlevelse, lokal impedans Fører for stramt bak et panel

Dempning er det tallet som oftest feilleses. Det er en funksjon av frekvens, ikke en enkelt figur, og den klatrer omtrent med kvadratroten av frekvens for en gitt konstruksjon. En kabel oppgitt til 10 dB per 100 m ved 100 MHz vil være flere ganger tapere ved 2,4 GHz. Hvis et dataark viser ett tapstall uten en frekvens, behandler det som markedsføring i stedet for tekniske data.

Hastighetsfaktor forbinder den fysiske og elektriske verdenen. Ved 0,66 går et signal med 66 % av lysets hastighet, så en meter kabel oppfører seg som omtrent 1,5 m elektrisk. Det betyr noe for fasetilpassede kjøringer, forsinkelsesbudsjetter og ethvert par sammenstillinger som må ankomme i takt.

Impedans, koblingsgrensesnitt og toleransen som faktisk betyr noe

Impedans er en egenskap for hele linjen, ikke en etikett på en kontakt, og den må holde seg konsistent fra kabelens dielektrikum gjennom sammenkoblingsplanet. En 50 Ω kabel koblet sammen av en kontakt hvis indre geometri tilhører en 75 Ω familie skaper en refleksjon på det verst mulige stedet - skjøten.

50 Ω mot 75 Ω i praksis

50 Ω deler dominerer radioer, testbenker, antenner og distribuerte antennesystemer; 75 Ω deler dominerer video og kringkasting. Familiene er mekanisk like nok til å pare seg i noen kombinasjoner og elektrisk forskjellige nok til å ødelegge kampen. Toleranse er også viktig: en nominell 50 Ω kabel spesifisert til ±2 Ω er et annet produkt enn det som er oppgitt uten toleranse i det hele tatt.

Returtap og VSWR beskriver samme misforhold fra forskjellige vinkler. For raske feltestimater: VSWR 1.2 er omtrent 20.8 dB returtap, 1.5 er omtrent 14 dB og 2.0 er omtrent 9.5 dB. Et ekstra 0,1 dB innsettingstap per paringspar er normalt akseptabelt; en 1,5 VSWR ved 3 GHz er det ofte ikke.

Grensesnittgeometri er standardisert – MIL-STD-348 og IEC 61169 definerer sammenkoblingsdimensjoner for serier som SMA, N, BNC, TNC, 7/16 og 4.1/9.5 – men kabelfeste, plettering og dielektriske materialer er det ikke. Det er der to leverandører som tilbyr "samme" kobling, divergerer. Bla gjennom RF koaksial kontakt serie etter grensesnitt og etter kabeltype (fleksibel, semi-rigid, PCB eller microstrip lansering) er vanligvis raskere enn å starte fra et bart delenummer.

N-Type RF Coaxial Connectors for Flexible Cable N-Type RF koaksiale kontakter for fleksibel kabel N-type kontakter for fleksibel kabel med krympe-, klemme- eller loddeavslutning; nyttig der kabelfeste og pletteringsvalg skiller ellers like deler. Se produkt →

Mekaniske spesifikasjoner og installasjonsgrenser

Mekaniske grenser er de som svikter måneder senere, så betrakt dem som designinndata i stedet for installasjonsnotater.

  • Bøyeradius — en tett bøyning deformerer dielektrikumet, forskyver lokal impedans og kan øke dempningen permanent.
  • Paringssykluser — presisjonsgrensesnitt som 2,92 mm er vurdert for langt færre sykluser enn en BNC; en laboratoriekabel som brukes som en daglig patchledning vil slites ut.
  • Dreiemoment — SMA-skjøter med lavt dreiemoment gir intermitterende kontakt, overmomentede skader dielektrikumet.
  • Temperatur og jakke — Utendørs- og plenumsruter trenger en kappevurdering, og kontaktens rekkevidde kan være smalere enn kabelens.
  • Dimensjoner — toleranser for senterleder, dielektriske og ytre diameter forklarer de fleste "samme størrelse, passer ikke"-klager.

Lese et datablad uten å bli villedet

En spesifikasjon er kun brukbar når den angir frekvens, temperatur og om verdien er typisk, maksimal eller garantert. Alt mindre hører hjemme i en e-post, ikke en designfil.

  1. Typisk versus garantert: "typisk" er et befolkningsgjennomsnitt, mens et garantert maksimum er det et linkbudsjett trenger.
  2. Lengdebasis: dB/100 m og dB/100 fot skiller seg med en faktor på ca. 3,28, og å blande dem overdriver marginen.
  3. Testbetingelser: en kort prøve målt med laboratoriekoblinger vil ikke samsvare med en terminert sammenstilling med skottbeslag.
  4. Rekordfrekvens: et tall på 1 GHz sier lite om oppførsel ved 5,8 GHz.
  5. Monteringstap: legg til koblingspar, adaptere og eventuell beskyttelse før du sammenligner to kabelkvaliteter.

Matchende kontakter, adaptere og overspenningsvern

Hvert element mellom radio og antenne legger til tap og misforhold, så å beskytte margin betyr vanligvis å fjerne deler i stedet for å oppgradere kabelen.

Adaptere er den skjulte kostnaden. En intertype-adapter legger vanligvis til 0,1 til 0,3 dB pluss et annet paringsplan, og en kjede på tre kan koste mer enn forskjellen mellom to kabelkvaliteter. Hvis et design trenger N-til-SMA-konvertering på et panel, slår en adapter ved skottet to i fri luft, og en adapter av typen innendørs er vanligvis å foretrekke fremfor en stabel.

N to SMA Inter-Type RF Coaxial Adapter N til SMA Inter-Type RF koaksialadapter 50Ω N-til-SMA-adapter i fire kjønnskombinasjoner, støtter test, installasjon og systemintegrasjon mellom N feedlines og SMA-portkomponenter. Se produkt →

Overspenningsvern sitter i samme kjede og fortjener samme gransking: innsettingstap over arbeidsbåndet, en definert klemspenning og en overspenningsgrad over energien du forventer. En beskytter som koster 0,5 dB, men som forhindrer en frontend-erstatning, er en god handel; en spesifisert uten et frekvensområde er det ikke. Den koaksial lynbeskytterserie er organisert etter grensesnitt av nøyaktig denne grunn - beskytteren må matche koblingsserien, ikke bare impedansen.

N-Type Coaxial Lightning Protector Manufacturer N-Type koaksial lynbeskytter produsent Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd., en fremste produsent av Kinas N-Type Coaxial Lightning Protector og N-Type Coaxial Lightning Protector Factory, ble grunnlagt ... Se produkt →

Ofte stilte spørsmål

Hva er den viktigste koaksialkabelspesifikasjonen?

Impedans, fordi en mismatch ikke kan korrigeres nedstrøms. Når impedansen er riktig, blir demping ved driftsfrekvensen det avgjørende tallet.

Endrer kabellengden spesifikasjonene?

Det endrer summene, ikke tallene per enhet. Tap og forsinkelse skala med lengde; impedans, hastighetsfaktor og kapasitans per meter ikke. Et 30 m løp på 2,4 GHz i tynn kabel kan tape godt over 20 dB, så lengde hører med i den første beregningen.

Kan jeg bruke 75 Ω kabel med en 50 Ω kontakt?

Den vil monteres, og korte lavfrekvente kjøringer kan til og med fungere. Ved høyere frekvenser produserer impedanstrinnet ved leddet en refleksjon som fremstår som dårlig returtap, mønsterforvrengning eller intermitterende feil. Bruk den matchende familien, eller godta straffen bevisst.

Hvilket dempningstall hører hjemme i et lenkebudsjett?

Det verste tilfellet ved den høyeste frekvensen av interesse, for den angitte lengden, pluss kontakt- og adaptertap. Å legge til 10 til 20 % margin for temperatur- og installasjonsvariasjoner er normal praksis.

Hvordan bekrefter jeg at en kontakt passer til en kabel?

Match tre dimensjoner - senterleder, dielektrisk diameter og ytre diameter - pluss kabeltypen. Grensesnittserier alene er aldri nok: en SMA for fleksibel kabel og en SMA for halvstiv kabel deler et parrende ansikt, ikke en kropp.

En kort sjekkliste før du bestiller

De fleste spesifikasjonsfeil spores tilbake til en detalj som aldri ble skrevet ned, så legg inn disse fem elementene i kjøpsforespørselen.

  • Impedans med dens toleranse, oppgitt eksplisitt for den valgte familien.
  • Dempning som garantert maksimum ved driftsfrekvensen, med lengdegrunnlaget spesifisert.
  • Bøyeradius og dreiemomentgrenser sjekket mot den virkelige rutingen og de virkelige verktøyene.
  • Grensesnittserie, kabeltype og plettering bekreftet mot en monteringstegning, ikke et bilde.
  • Tap av beskyttelsesinnsetting og klemspenning, hvis en beskytter er en del av kjøringen.

Ingen av disse kontrollene tar lang tid. De som blir hoppet over er de som dukker opp igjen senere som en lenke som teknisk fungerer, men som ikke kan stoles på.


Relaterte produkter
JC3.650.067 MCX-JWB2
JC3.650.067 MCX-JWB2
JC3.650.067 MCX-JWB2
JC3.650.067 MCX-JWB2
VIEW MORE
JC3.650.068 MCX-JWB3
JC3.650.068 MCX-JWB3
JC3.650.068 MCX-JWB3
JC3.650.068 MCX-JWB3
VIEW MORE
JC3.650.069 MCX-JB2
JC3.650.069 MCX-JB2
JC3.650.069 MCX-JB2
JC3.650.069 MCX-JB2
VIEW MORE
JC3.650.1844 MCX-JB2-3
JC3.650.1844 MCX-JB2-3
JC3.650.1844 MCX-JB2-3
JC3.650.1844 MCX-JB2-3
VIEW MORE
JC3.650.1854 MCX-JWB2-5
JC3.650.1854 MCX-JWB2-5
JC3.650.1854 MCX-JWB2-5
JC3.650.1854 MCX-JWB2-5
VIEW MORE
JC3.650.622 MCX-C-75J1.5
JC3.650.622 MCX-C-75J1.5
JC3.650.622 MCX-C-75J1.5
JC3.650.622 MCX-C-75J1.5
VIEW MORE
JC3.650.1301 MCX-C-75JW1.5
JC3.650.1301 MCX-C-75JW1.5
JC3.650.1301 MCX-C-75JW1.5
JC3.650.1301 MCX-C-75JW1.5
VIEW MORE
JC3.650.1307 MCX-C-75J1.5-1
JC3.650.1307 MCX-C-75J1.5-1
JC3.650.1307 MCX-C-75J1.5-1
JC3.650.1307 MCX-C-75J1.5-1
VIEW MORE
JC3.650.059 MCX-C-JW1.5
JC3.650.059 MCX-C-JW1.5
JC3.650.059 MCX-C-JW1.5
JC3.650.059 MCX-C-JW1.5
VIEW MORE
JC3.650.062 MCX-C-J1.5
JC3.650.062 MCX-C-J1.5
JC3.650.062 MCX-C-J1.5
JC3.650.062 MCX-C-J1.5
VIEW MORE
JC3.650.066 MCX-C-J3
JC3.650.066 MCX-C-J3
JC3.650.066 MCX-C-J3
JC3.650.066 MCX-C-J3
VIEW MORE
JC3.650.076 MCX-C-JW1.5-4
JC3.650.076 MCX-C-JW1.5-4
JC3.650.076 MCX-C-JW1.5-4
JC3.650.076 MCX-C-JW1.5-4
VIEW MORE
Nyheter og oppdateringer
RF-komponentindustri – drevet av teknologisk iterasjon
Bransjenyheter
2026-05-19
RF-komponentindustri – drevet av teknologisk iterasjon
Som kjernen i trådløs kommunikasjon er RF-komponenter nøkkeldeler for signalmottak, forsterkning, filtrering og overføring. De er mye brukt i 5G-kommunikasjon, bilelektronikk, romfart, tingenes internett og andre felt, og deres tekniske ytelse bestemmer direkte ytelsestaket til trådløse enheter. For tiden er den globale RF-komponentindustrien midt i doble trender med teknologisk transformasjon og industriell omstrukturering. Ved å utnytte markedsutbytte og teknologiske gjennombrudd akselererer kinesiske bedrifter skiftet fra følgere til pionerer, med den innenlandske substitusjonsprosessen som går raskt. Når det gjelder markedsskala, fortsetter den globale etterspørselen etter RF-komponenter å øke jevnt. ...
Koaksialkabelsammenligning: RG58 vs RG59 vs RG6 vs RG11 og koblingsmatching
Bransjenyheter
2026-08-14
Koaksialkabelsammenligning: RG58 vs RG59 vs RG6 vs RG11 og koblingsmatching
Å velge en koaksialkabel uten å sammenligne impedans, demping og koblingskompatibilitet ender vanligvis med dårlig signalkvalitet. Den praktiske regelen er kort: 50 Ω kabler som RG58 er for radioutstyr, testinstrumenter og kompakte RF-moduler, mens 75 Ω kabler som RG59, RG6 og RG11 er for video, TV, satellitt og bredbånd . Inne i hver impedansfamilie kommer beslutningen ned på kjørelengde, driftsfrekvens og hvor lett kabelen må bøye og terminere. Denne koaksialkabelsammenligningen dekker de fire vanligste RG-kablene, forklarer tallene som betyr noe, og tilordner hver kabel til kontaktserien som faktisk passer til den. Hva en koaksialkabelsammenligning må dekke Seks parametere bestemmer om en kabel vil fungere i din applikasjon: karakteristisk impedans, dempning per lengdeenhet, frekvenstak, ytre diameter, fleksibilitet og skjermingskvalitet. Av disse er det impedans og demping som forårsaker flest feilkjøp. Karakteristisk impedans — 50 Ω er standarden for RF-systemer, testutstyr og antenner; 75 Ω er standarden for video, TV og bredbånd. Uoverensstemmelser skaper refleksjoner og ekstra tap. Dempning — Målt i dB per 100 fot eller per meter, stiger dempningen når frekvensen øker. En kabel som fungerer på 10 MHz kan være ubrukelig ved 2,4 GHz over samme avstand. Frekvenstak — Den høyeste brukbare frekvensen før tap eller dimensjonal ustabilitet gjør kabelen upraktisk. Ytre diameter og fleksibilitet — Tykke kabler som RG11 har lavt tap, men en stor bøyeradius; tynne kabler som RG58 ruter enkelt, men mister mer signal. Skjerming — Flette- og folielag avviser forstyrrelser; dobbeltskjermede konstruksjoner passer til støyende industrimiljøer. Kabel-til-kontakt passer — Koblingsserien må samsvare med kabelens impedans og akseptere dens ytre leder og dielektriske diametre. RG58 vs RG59 vs RG6 vs RG11: Side-by-side Når impedansen deler gruppen i 50 Ω og 75 Ω familier, er de gjenværende forskjellene hovedsakelig dempning, diameter og stivhet. Tabellen nedenfor kondenserer sammenligningen. Tabell 1 — Typiske parametere for vanlige RG-koaksialkabler. Dempingsverdier er per 100 fot ved 100 MHz og varierer med produsent og konstruksjon. Parameter RG58 RG59 RG6 RG11 Karakteristisk impedans 50 Ω 75 Ω 75 Ω 75 Ω Ytre diameter 4,95 mm 6,15 mm 6,9-7,0 mm 10,3 mm Dielektrisk Solid PE Solid PE Skum PE Skum PE Typisk demping ved 100 MHz ~4,5 dB/100 fot ~3,5 dB/100 fot ~2,0 dB/100 fot ~1,5 dB/100 fot Vanlige applikasjoner Testledninger, korte RF-forbindelser Analog video, CCTV Satellitt, TV, bredbånd Lange utendørs drops RG58: Best for korte 50 Ω-forbindelser RG58 er det riktige valget for korte 50 Ω-forbindelser når fleksibilitet og enkel terminering betyr mer enn ultralavt tap. Den slanke diameteren på 4,95 mm og den loddede eller krympede senterlederen gjør den til standardkabelen for testledninger, radiopatch-ledninger og GPS-pigtails. Typisk tap går på omtrent 4,5 dB per 100 fot ved 100 MHz, så hold kjøringer under omtrent 10 m (33 fot) for UHF og kortere fortsatt ved 1 GHz. RG59: Akseptabelt for kort 75 Ω analog video RG59 fungerer akseptabelt for korte 75 Ω analog videokjøringer, men blir for tapsmessig over omtrent 50 MHz eller over 30-50 m (100-165 fot). Den er litt tykkere enn RG58 og lettere å terminere med BNC-kontakter enn RG6. Dempning på omtrent 3,5 dB per 100 fot ved 100 MHz gjør det imidlertid til et dårlig valg for høyoppløselig video eller lange kameraslipp. RG6: Standard 75 Ω bredbåndskabel RG6 er standard 75 Ω-kabel for satellitt-, kabel-TV og boligbredbånd fordi den kombinerer lavere demping med sterkere skjerming. Dielektrisk skumpolyetylen reduserer tapet til omtrent 2,0 dB per 100 fot ved 100 MHz, mer enn 40 prosent lavere enn RG59. Quad-skjermede versjoner avviser interferens i overbelastede miljøer, og F-type kontakter er standard terminering. RG11: Lavt tap for lange utendørs dråper RG11 er alternativet med lavt tap på 75 Ω for lange utendørs fall der RG6-dempning ville tvinge en forsterker. Dens tykkere skumdielektriske og større leder kuttet tap til omtrent 1,5 dB per 100 fot ved 100 MHz, og utvider brukbare løp til flere hundre fot. Avveiningen er en stiv 10,3 mm kabel med stor bøyeradius og krevende avslutning, så reserver RG11 for stamledninger og flerboligfordeling. Frekvens og avstand: Hvor langt kan hver kabel egentlig løpe? Dempning, ikke signalisering av hastighet, er det som begrenser ekte koaksialkjøringer. Følgende veiledning fungerer for de fleste installasjoner, forutsatt at kontaktene er riktig installert og systemet er impedanstilpasset. Under 30 MHz (HF-radio): RG58 kan dekke 30 m (100 fot) med akseptabelt tap; utover det, flytt til en 50 Ω-mater med lavere tap, for eksempel RG213- eller RG8-klassekabel. 50 til 500 MHz (VHF/UHF, TV): på 75 Ω-siden, bruk RG6; RG59 er kun for korte analoge dråper. På 50 Ω-siden, hold RG58 under 10 m og bytt til en dielektrisk skumkabel for lengre kjøringer. Over 1 GHz: RG58 og RG59 blir upraktiske over noen få meter. Bruk dielektriske, halvstive eller fleksible mikrobølgekabler med lavt tap, og par dem med SMA- eller N-kontakter. Hvilken kontakt som går med hvilken kabel Velg kontakten etter kabelen, ikke før. Kontakten må passe til kabelens impedans og akseptere dens ytre diameter; å tvinge feil passform er en vanlig årsak til intermitterende VSWR og signalfall. Tabell 2 – Matching av koaksialkabelfamilier til kontaktgrensesnitt og typiske applikasjoner. Kabel Impedans Typisk koblingsserie Vanlige applikasjoner RG58 50 Ω BNC, SMA, TNC, N Testledninger, radioforbindelser, GPS RG59 75 Ω BNC, F-type CCTV, sammensatt video RG6 75 Ω F-type, BNC Satellitt, kabel-TV, bredbånd RG11 75 Ω F-type Lang bredbåndsdistribusjon RG213 / RG8-klasse 50 Ω N, UHF Basestasjoner, matere med høy effekt BNC og TNC for tynne kabler BNC er standardkontakten for RG58 og RG59 i test- og videoapplikasjoner, mens TNC legger til en gjenget kobling som motstår vibrasjoner. BNCs bajonettlås er rask og pålitelig for patchledninger og instrumentfrontpaneler. For RG58 patch ledninger og RG59 video drops, et komplett utvalg av BNC-kontakter for fleksibel koaksialkabel dekker rett-, rettvinklet og skott-stiler. Tilpassede BNC-koblinger for fleksibel kabelprodusent, leverandør Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. er Kina BNC-koblinger for fleksibel kabelprodusent og BNC-koblinger for fleksibel kabelsu... Se produkt → N-Type for utendørs og høyere kraftkjøring N-type er 50 Ω utendørs arbeidshest, forseglet mot fuktighet og konsistent opp til 11 GHz, noe som gjør den til det sikreste valget for utsatte radiomatere. N-kontakter håndterer høyere effekt enn BNC og SMA, og deres værbestandige konstruksjon passer til antenner og basestasjoner. Når coax kjører forlate bygningen, velg N-type kontakter for fleksibel koaksialkabel med krympe- eller klemmefeste. Tilpassede N-koblinger for fleksibel kabelprodusent, leverandør Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. er Kina N-koblinger for fleksibel kabel-produsent og N-koblinger for fleksibel kabelforsyning... Se produkt → SMA for kompakte moduler SMA er den kompakte 50 Ω-kontakten for fleksible og halvstive kabler med liten diameter der kortplassen er begrenset og frekvensen er høy. SMA-kontakter er rangert godt innenfor mikrobølgeområdet og vises på radiomoduler, dempere og testadaptere. For små fleksible kabler, SMA-kontakter for fleksibel koaksialkabel bevare 50 Ω-grensesnittet uten hoveddelen av N eller BNC. Tilpassede SMA-koblinger for fleksibel kabelprodusent, leverandør Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. er Kina SMA-koblinger for fleksibel kabelprodusent og SMA-koblinger for fleksibel kabelsu... Se produkt → F-Type for RG6 og RG11 F-type er den rimelige 75 Ω skrukoblingen for RG6 og RG11, men kvaliteten avhenger sterkt av krympeverktøyet og koblingens finish. Bruk kompresjonsstilbeslag med RG6 og RG11 og unngå billige formstøpte kropper som korroderer utendørs. Applikasjonsbasert Coax-anbefaling De fleste koaksialvalgene faller inn i fire applikasjonsklasser: radio, video, bredbånd og test. Definer klassen først, og bruk deretter kabel- og koblingskartleggingen ovenfor. HF/VHF/UHF-radio (50 Ω): RG58 for korte patch- og jumper-løp; RG213 eller RG8-klasse for lengre feeds; N- eller UHF-kontakter; jord og beskytte enhver utendørs løping. CCTV og analog video (75 Ω): RG59 opp til omtrent 30-50 m; RG6 for lengre løpeturer; BNC-kontakter. Satellitt, kabel-TV og bredbånd (75 Ω): RG6 som standard dråpe; RG11 for lange utendørs spenn; F-type kontakter. Test og måling (50 Ω): RG58 med SMA eller BNC; verifiser VSWR og hold alle adaptere matchet. Basestasjoner og høyeffektsendere (50 Ω): matere med lavt tap med N eller 7/16 DIN-kontakter; RG213-klasse kabel eller bedre. For enhver kabel som krysser et tak eller en mast, legg til overspenningsvern ved bygningens inngangspunkt - se vår koaksial lynbeskyttelsesguide for rangerte produktfamilier og installasjonspraksis. Når du trenger å begrense en grensesnittfamilie fra de mange tilgjengelige seriene, vår Valgveiledning for RF-koaksialkontakt går gjennom hver type og dens tiltenkte bruk. Anskaffelseshensyn Koblings- og kabeldefekter vises sjelden i en ohmmetertest; de vises som intermitterende VSWR, korrosjon eller støyende video etter installasjon. Fire sjekker fanger opp de fleste problemene før kjøpet. Kabeldiameter kontra kontaktinngang: verifiser ytre diameter og dielektrisk diameter mot kontakttegningen; en forskjell på 0,2 mm kan ødelegge en krympe. Plating: gullbelagte kontakter passer til kritiske og lav-intermodulasjonsveier; nikkel er akseptabelt for generell innendørs bruk. Impedanskonsistens: bekreft 50 Ω eller 75 Ω merking på både kabel og kontakt; blande familier er den vanligste feltfeilen. Batchdata: be om dempnings- og VSWR-testverdier i stedet for kun å stole på katalogtall. Forsyning med én kilde: å kjøpe kabel, kontakter, adaptere og overspenningsvern fra én RF-leverandør holder toleransene på linje; den detaljert oversikt over vår one-stop RF-forsyningskapasitet forklarer hvordan denne arbeidsflyten er organisert. Ofte stilte spørsmål Dette er spørsmålene kjøpere stiller oftest når de sammenligner koaksialkabler. Er RG6 bedre enn RG59? Ja for satellitt, bredbånd og ethvert løp over noen få meter: RG6 har omtrent 40 prosent lavere demping og sterkere skjerming. RG59 er kun å foretrekke for korte innendørs analoge videokjøringer der fleksibiliteten og billigere terminering betyr noe. Kan jeg bruke RG58 for CCTV? Nei. CCTV-kameraer og -opptakere forventer en 75 Ω signalbane, mens RG58 er 50 Ω. Bruk RG59 for korte kamerakjøringer eller RG6 for lengre, avsluttet med BNC-kontakter. Hva skjer hvis jeg blander 50 Ω og 75 Ω komponenter? Impedansmistilpasningen forårsaker refleksjoner som reduserer signalnivået og øker returtapet. Systemet kan fortsatt fungere ved lave frekvenser eller korte avstander, men det blir upålitelig ved UHF og oppover. Hvilken kontakt skal jeg bruke for RG58? BNC for generell test- og patchbruk, SMA for kompakte moduler, TNC når vibrasjoner er et problem, og N for utendørs eller høyere effektkjøringer. Start med impedans, deretter kjørelengde og frekvens, deretter koblingsfamilien. Denne sekvensen gjør enhver sammenligning av koaksialkabel til et kort spesifikasjonsark – og den sikrer at kabelen du velger faktisk kan termineres med kontakter som er tilgjengelige, verifisert og priset for volumet ditt. .article-section table{display: table!important;}.article-section thead{display: table-header-group!important;}.article-section tbody{display: table-row-group!important;}.article-section tr{display: table-row!important;}.article-section th{display: table-cell!important;}.article-section td{display: table-cell!important;}.article-section table caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;}.article-section th{font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section td{border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section h2{font-size:1.55em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:40px;margin-bottom:10px;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:1.2em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:28px;margin-bottom:8px;color:#0a2a4a;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:120px}.pc-img{width:160px;min-width:160px;aspect-ratio:4/3;height:auto;min-height:120px;object-fit:cover;flex-shrink:0;display:block;align-self:stretch}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...
Koaksialkabel forklart: struktur, impedans, typer og koblingsvalg
Bransjenyheter
2026-10-10
Koaksialkabel forklart: struktur, impedans, typer og koblingsvalg
Hvis du skrev "co ax kabel", leter du etter det samme som "coax kabel" eller "koaksial kabel" - ett produkt, tre stavemåter. Det korte svaret er at en koaksialkabel er en overføringslinje bygget av to ledere som deler en enkelt akse: en indre leder som bærer signalet og en ytre skjerm som returnerer strømmen og blokkerer ekstern interferens. Spalten mellom dem er fylt med et dielektrikum som holder deres avstand konstant. Den geometrien er hele poenget. Fordi avstanden aldri endres langs lengden, har kabelen den samme karakteristiske impedansen på hvert punkt, slik at bølgen beveger seg fremover i stedet for å sprette tilbake. Alt annet - hvor langt et løp kan gå, hvilken kontakt som passer, om kabelen overlever utendørs - følger av tre ting: impedans, frekvens og skjerming. Hva er en koaksialkabel? En koaksialkabel er en ubalansert overføringslinje: signalet kjører på senterlederen, mens den ytre lederen fungerer som returvei og referansejord. Fire konsentriske lag gjør jobben, og hvert dekker noe de andre ikke kan. Lag for lag: hva en standard fleksibel koaksialkabel er laget av og hva hver del bidrar med. Lag Typisk materiale Funksjon Senterleder Solid eller strandet kobber, kobberbelagt stål, sølvbelagt kobber Bærer signalet; dens diameter er halvparten av impedansligningen Dielektrisk Solid eller skummet polyetylen, PTFE, FEP Fixer lederavstanden og setter forplantningshastigheten Skjold Flett, folie eller en kombinasjon av folie og flette Returvei og interferensbarriere; dekning er oppgitt i prosent Jakke PVC, PE, LSZH, FEP Mekanisk og miljøvern Impedansen kommer fra forholdet mellom skjermens indre diameter og senterlederdiameteren, kombinert med dielektrisitetskonstanten til isolasjonen. Derfor kan to kabler se nesten like ut og fortsatt være en 50 ohm del og en 75 ohm del. Eldre betegnelser som RG-59, RG-6 og RG-58 brukes fortsatt som stenografi. De beskriver en størrelse og impedansfamilie, ikke eksakt elektrisk ytelse, så dataarket overgår alltid etiketten. 50 ohm eller 75 ohm: Match impedansen på begge ender Konklusjon først: 50-ohm og 75-ohm coax er ikke utskiftbare i en levende RF-bane, selv når kontaktene tilfeldigvis skrus sammen. Impedansen velges av utstyret, ikke av kabelen. Radio-, antenne-, test- og instrumentporter er nesten alltid 50 ohm. Videodistribusjon og kabel-tv er bygget rundt 75 ohm, og derfor ser en F-type kontakt så annerledes ut enn en N eller SMA. Hvorfor de to lokkefamiliene eksisterer og hvor hver og en hører hjemme. Eiendom 50 ohm 75 ohm Typiske systemer Radio, antennematere, testbenker, instrumentering Video, CATV, bredbåndsdistribusjon, modem drops Felles grensesnitt SMA, SMB, MCX, BNC (50 ohm), TNC, N, 7/16 DIN, 2,92 mm F-type, BNC (75 ohm), 1,6/5,6 (L9) varianter Krafthåndtering Høyere, fordi geometrien holder toppspenningsspenningen lavere Lavere; designmålet er lavt tap, ikke høy effekt Tap ved samme ytre diameter Litt høyere Litt lavere Resultatet av å blande dem Refleksjoner, krusninger i frekvensresponsen og unngåelig tap i begge ender Fellen er at noen grensesnitt eksisterer i begge impedansene. BNC og 1.6/5.6 er de klassiske eksemplene: en 75-ohm BNC og en 50-ohm BNC passer mekanisk, men er elektrisk forskjellige deler. Bekreft alltid impedansen før du bestiller, og ta aldri utgangspunkt i kontaktens form. Hva en mismatch faktisk koster deg Konklusjon først: en impedansmistilpasning gjør en del av foroversignalet til en refleksjon, og den energien forsvinner ikke - den dukker opp igjen som krusning, tap og varme. Forholdet mellom reflektert og foroverspenning er beskrevet av VSWR. En VSWR på 1,5 reflekterer omtrent 4 prosent av kraften; en VSWR på 2,0 reflekterer omtrent 11 prosent. På et kort løp som bare er mottak som kan være usynlig. På en lang mater eller en sender vises den som: Ripple over båndet i stedet for en flat respons Redusert effektiv rekkevidde ved antennen Varme kontakter og kabelender ved høyere effektnivåer Stigende feilprosent på digitale lenker som tidligere var stabile Mekaniske problemer forårsaker de samme symptomene. En løs flette, en delvis krympet hylse eller en slitt parringsflate skaper en liten lokal impedanshump, og hvert ledd i kjeden multipliserer effekten. Vanlige koaksialkabeltyper og hvor de passer Konklusjon først: velg kabelen etter impedans, tap per meter på din høyeste frekvens, og det fysiske miljøet - i den rekkefølgen. Mye brukte koaksialkabelfamilier, deres impedans og jobbene de passer. Kabelfamilie Impedans Typisk bruk RG-59 75 ohm Korte analoge videokjøringer og eldre CCTV; beskjeden skjerming RG-6 75 ohm Satellitt, CATV og modem feeds; bedre skjerming enn RG-59 RG-11 75 ohm Lengre 75-ohm kjører der den større diameteren betaler seg selv i lavere tap RG-58 50 ohm Korte hoppere med lav effekt og benkledninger RG-213 50 ohm Tykkere 50 ohm kjører med bedre krafthåndtering Skum-dielektrisk kabel med lavt tap 50 ohm Antennematere hvor tap per meter er avgjørende Halvstiv 50 eller 75 ohm Faste, fasestabile kjøringer; den ytre lederen er et solid kobberrør Semi-fleksibel 50 eller 75 ohm Løp som må holde fasen rimelig godt, men likevel dannes for hånd For korte lappeledninger er forskjellen mellom disse familiene liten. Etter noen få meter, og over omtrent 1 GHz, blir tapstallet i dB per 100 m på arbeidsfrekvensen tallet som avgjør om koblingen fungerer. Kontakten setter ofte grensen, ikke kabelen Konklusjon først: på de fleste korte og mellomstore kjøringer begrenser koblingsgrensesnittet og kvaliteten på dets feste ytelsen før kabelen gjør det. Tre avgjørelser styrer resultatet: Interface-serien. SMA, MCX, SMB, SMC, BNC, TNC, N, 7/16 DIN, 2,92 mm og SMP har hvert sitt frekvensområde, mekaniske størrelse og parringsstil. Et miniatyrgrensesnitt sparer plass; en større overlever vanligvis flere paringssykluser og håndterer mer kraft. Vedleggsmetode. Krympe-, klem-, lodde- og loddefrie push-on-avslutninger passer til forskjellige kabelkonstruksjoner. En dårlig krympe øker kontaktmotstanden og legger til en liten impedanshump som er lett å måle og vanskelig å se. Monteringsstil. Kabelende-, PCB-, skott-, flens- og mikrostripversjoner av det samme grensesnittet løser forskjellige mekaniske problemer, fra en panelgjennomføring til en brettlansering inne i et hus. Der kjøringen er lang eller miljøet er tøft, er det like viktig å matche kontaktbelegget og kabelens skjermtype som grensesnittnavnet. For en fyldigere oversikt over grensesnittfamilier og deres utvalgskriterier, nettstedets egen guide til RF-koaksialkontakttyper, spesifikasjoner og valgtips er en nyttig følgesvenn til denne sjekklisten. RF koaksiale kontakter for kabel-, PCB- og panelmontering Bla gjennom MCX, SMA, BNC, N, andre relaterte RF-koaksiale kontakter, inkludert kabel-, PCB-, flens- og skottmonteringsalternativer for varierte sammenstillinger. Se produkt → Adaptere og omvendt polaritet: Når grensesnittene ikke stemmer overens Konklusjon først: bruk en adapter bare når du ikke kan terminere kabelen på nytt, fordi hvert ekstra grensesnitt legger til litt innsettingstap og en skjøt til som kan løsne. Adaptere faller inn i tre praktiske grupper: Intertype adaptere — 7/16 til N, BNC til SMA, SMA til SMP, N til TNC og lignende, sammenføyning av to forskjellige serier. Adaptere innen type — samme serie i begge ender, brukt til kjønnsendringer eller som en offerdel som er billigere å erstatte enn en panelport. Adaptere med omvendt polaritet — RP-SMA-, RP-TNC- og RP-N-versjoner, der grensesnittet ser standard ut, men senterkontaktens kjønn er omvendt. Omvendt polaritet eksisterer slik at en radio og dens antenne ikke kan kobles sammen med en vanlig forbrukerdel. Det er en bevisst begrensning, ikke en defekt, og den parrende halvdelen må også ha omvendt polaritet - en standard SMA vil ikke parre seg riktig med en RP-SMA uansett hvor forsiktig den er vendt. RF koaksiale adaptere for grensesnitt og kjønnskonvertering Sammenlign adaptere mellom typer, innen-type og omvendt polaritet som dekker SMA, N, BNC, 7-16 og andre RF-grensesnittkombinasjoner. Se produkt → Overspenningsvern for løp som forlater bygningen Konklusjon først: enhver lokke som går utendørs bør passere gjennom en innebygd lynbeskytter før den når radioen. Koaksiale beskyttere velges etter grensesnitt, etter kontaktens kjønn, og etter frekvensbåndet de må passere med minimalt tap. En beskytter som er gjennomsiktig ved 450 MHz kan være ubrukelig ved 6 GHz, så passbåndspesifikasjonen betyr mer enn overspenningsgraden alene. Grensesnitt dekker SMA, BNC, TNC, N, 7/16 DIN, F type, UHF, TAC, FL10 og RP-SMA, noe som betyr at beskytteren normalt kan settes inn uten adapter. To praktiske punkter sparer trøbbel senere: Hold beskytterens egen pigtail eller bakkeklakk så kort som mulig, og monter den der den kan nås for inspeksjon, fordi en beskytter som har absorbert et slag bør byttes i stedet for å stole på. Koaksiale lynbeskyttere for Inline RF-materbeskyttelse Gjennomgå gassutladnings-, kvartbølge- og hybridbeskyttere for N, BNC, F, SMA og andre koaksiale serier i utendørs RF-baner. Se produkt → En praktisk sjekkliste før du bestiller Konklusjon først: bekreft impedans, frekvens, miljø og mekanisk grensesnitt i den rekkefølgen, og de fleste bestillingsfeil forsvinner ganske enkelt. Bekreft impedansen i begge ender av løpeturen, ikke bare på slutten du kan se. Legg merke til den høyeste frekvensen og kjørelengden, og kontroller deretter kabelens tap per 100 m ved den frekvensen. Sjekk skjolddekningen og miljøet - innendørs, utendørs, UV-eksponering, temperatur, bøying. Velg koblingsgrensesnittet fra utstyrsporten, og deretter festemetoden fra kabelkonstruksjonen. Bestem monteringsmåten og mål paneltykkelsen for skott- og flensdeler. List opp toleransene du bryr deg om: sammenkoblingsdimensjoner, koblingsmoment og kabelholdekraft. Tell leddene. Hver adapter, skottgjennomføring og beskyttelse legger til tap og enda et feilpunkt. Kjøp kabelende og panelende deler fra samme RF-komponentleverandør slik at toleranser og plettering er konsistente over hele enheten. Ofte stilte spørsmål Er "koaksialkabel" et annet produkt enn en koaksialkabel? Nei. Det er den samme kabelen med et mellomrom i midten. Koaksial, koaksial og koaksial refererer alle til en kabel med en indre leder og en konsentrisk ytre skjerm. Kan jeg bruke 75 ohm kabel på en 50 ohm radio? Du kan koble den til, men du bør ikke forvente at den fungerer bra. Misforholdet skaper refleksjoner og ekstra tap, og effekten vokser med kabellengden. Bruk 50 ohm kabel og 50 ohm kontakter for radioutstyr. Betyr en lengre lokkekjøring alltid mer tap? Ja. Tap er spesifisert i dB per 100 m ved en oppgitt frekvens, så det skaleres med både lengde og frekvens. Dobling av lengden dobler omtrent tapet; å flytte til et høyere band koster mer igjen. Hva er forskjellen mellom enkelt og dobbel skjermet coax? Enkelt skjermet kabel bruker kun en flette. Dobbelt skjermet legger til et folielag, vanligvis bundet til dielektrikumet, som øker dekningen og forbedrer avvisning av interferens - nyttig i nærheten av motorer, bytte forsyninger og tett kabling. Forringer adaptere signalet? Hver adapter legger til et lite innsettingstap, ofte noen få tideler av en dB, pluss en ekstra mekanisk skjøt. Én adapter er sjelden et problem; en kjede på fire er målbar. For å oppsummere: en koaksialkabel er definert av dens konsentriske geometri, og dens oppførsel er satt av impedans, frekvens og skjerming. Bekreft impedansen til portene, sjekk tapet ved din høyeste frekvens, velg kontaktgrensesnittet som passer til utstyret, og hold antall ledd lite. Gjør disse fire tingene og resten av spesifikasjonen følger naturlig. .article-section table{display: table!important;} .article-section thead{display: table-header-group!important;} .article-section tbody{display: table-row-group!important;} .article-section tr{display: table-row!important;} .article-section th{display: table-cell!important;} .article-section td{display: table-cell!important;} .article-section{margin-bottom:20px;} .article-section table{width:100%;border-collapse:collapse;margin-bottom:16px;} .article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;} .article-section th{font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;} .article-section td{border:1px solid #cccccc;padding:8px;} .article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;} .article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;} .article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;} .article-section h2{font-size:1.55em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:40px;margin-bottom:12px!important;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;} .article-section h3{font-size:1.2em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:28px;margin-bottom:12px;color:#0a2a4a;} .article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff;box-shadow:0 0 5px rgba(31,41,55,.08)}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:148px}.product-card .pc-img{width:auto!important;min-width:0!important;max-width:min(36%,240px)!important;height:auto!important;min-height:0!important;max-height:148px!important;aspect-ratio:auto!important;object-fit:contain!important;flex:0 0 auto;display:block;align-self:center}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...
Gå dypt inn i RF-industrien, smi kvalitet med oppfinnsomhet
Bedriftsnyheter
2026-05-19
Gå dypt inn i RF-industrien, smi kvalitet med oppfinnsomhet
Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. ble grunnlagt i 1999 og er en profesjonell produsent som integrerer FoU, design, storskala produksjon, salg og støttende tekniske tjenester for RF-koaksiale kontakter. Med over to tiår med dedikert engasjement i bransjen, har selskapet alltid holdt seg til filosofien om presisjonsproduksjon og fokusert på RF-tilkoblingskomponenter. Støttet av et solid operasjonssystem og robuste produksjonsevner, har den bygget et solid markedsrykte og etablert en stabil markedsposisjon på tvers av sektoren. ...
75 ohm vs 50 ohm BNC-kontakt: forskjeller, kompatibilitet og hvordan du velger
Bransjenyheter
2026-09-22
75 ohm vs 50 ohm BNC-kontakt: forskjeller, kompatibilitet og hvordan du velger
En 50 ohm BNC-kontakt er bygget for 50 ohm-systemer, og en 75 ohm BNC-kontakt er bygget for 75 ohm-systemer. De to passer alltid hverandre mekanisk - samme bajonettskall, samme koblingsklosser, samme pinnearrangement - men de er ikke elektrisk ekvivalente: den karakteristiske impedansen hver kontakt opprettholder er forskjellig, og de tiltenkte bruksområdene er forskjellige. Velg 50 ohm for RF-, telekom- og testutstyr; velg 75 ohm for video-, kringkastings- og overvåkingskoblinger. 50 Ω BNC RF, radio, telekom, GPS og testinstrumentering; solid PTFE dielektrikum; eksponert senterstift; samsvarer med RG-58 eller RG-213. 75 Ω BNC Komposittvideo, SDI, CCTV og CATV; dielektrisk med luftavstand eller svømmehud; innfelt berøringssikker senterpinne; samsvarer med RG-59 eller RG-6. Blander dem Mekanisk kompatibel, elektrisk feiltilpasset; ca. 14 dB returtap ved krysset; unngå i presise RF og digitale videobaner. Ved basebånd-videofrekvenser kan et mismatchet BNC-kryss bare produsere et svakt spøkelse. På en RF-sender eller en HD-SDI-kobling hever det samme krysset VSWR og lukker øyemønsteret. Denne artikkelen sammenligner de to koblingstypene, viser hva som skjer når de møtes, og forklarer hvordan du velger riktig del. Hva impedanstallet betyr Tallet på en BNC-kontakt er den karakteristiske impedansen til overføringslinjebanen den opprettholder. En kontakt med feil impedans fungerer som en liten diskontinuitet: en del av signalet går gjennom, og en del reflekteres tilbake mot kilden. Karakteristisk impedans er forholdet mellom spenningsbølgen og strømbølgen som beveger seg nedover en jevn linje. Den settes av forholdet mellom den ytre lederdiameteren og den indre lederdiameteren og av dielektrikumet mellom dem. Kabellengden endrer ikke det, og heller ikke posisjonen til en bryter. Hvorfor 50 Ω ble RF-standarden Femti ohm er et kompromiss. Den teoretiske optimale impedansen for maksimal effekthåndtering er nær 30 ohm, og den optimale for minimumsdempning er nær 77 ohm. Et 50 ohm-system gir opp litt på begge kurvene og holder den beste totalbalansen, og det er derfor det dominerer radio, mobilinfrastruktur, GPS, Wi-Fi-backhaul og RF-testutstyr. Hvorfor 75 Ω ble videostandarden Syttifem ohm ligger nær minimumsdempningspunktet, så den leverer den lengste kabelen før forsterkning er nødvendig. Denne egenskapen gjorde det til det naturlige valget for analog video, kringkasting, CCTV og kabel-TV, og konvensjonen ble overført til digital video og SDI. En 50 ohm BNC-kontakt er vurdert til omtrent 4 GHz i typisk RF-bruk, mens 75 ohm BNC-deler nesten alltid brukes godt under 1 GHz, der BNC-skallstørrelsen fortsatt oppfører seg rent. Konstruksjonsforskjeller mellom 50 Ω og 75 Ω BNC-kontakter Eksternt ser de to BNC-typene identiske ut og deler samme skall-, bajonett- og parringsdimensjoner. Forskjellene er på innsiden: den dielektriske geometrien og senterkontakten. En koaksialkontakt må bevare lederforholdet og det dielektriske miljøet til kabelen den terminerer. Fordi BNC-skallet er standardisert, bærer senterkontakten og isolatoren impedansen. En 50 Ω BNC-plugg bruker solid PTFE-isolasjon, og senterpinnen stikker utover den dielektriske overflaten slik at den kan gripes. En 75 Ω BNC-plugg bruker en modifisert dielektrisk profil - ofte med luftavstand eller svømmehud - og senterpinnen er innfelt under den dielektriske nesen, noe som gjør delen berøringssikker. Denne innfelte pinnen er en bevisst design av 75 Ω BNC-standarden, ikke en produksjonsulykke. Tabell 1. De to BNC-impedansversjonene er forskjellige i dielektrikum, senterkontakt, tiltenkt kabel og bruksområde. Karakteristisk 50 Ω BNC 75 Ω BNC Impedans 50 ohm 75 ohm Referansestandard MIL-STD-348, IEC 60169-8 IEC 60169-12, EN 122190 Dielektrisk Solid PTFE Dielektrikum med luftavstand eller svømmehud Senterkontakt Utstående, berørbar Innfelt, berøringssikker Typisk kabel RG-58, RG-213 RG-59, RG-6 Typisk bruk RF, telekom, test, GPS Video, SDI, CCTV, CATV Når du monterer en kabel, må du matche koblingsimpedansen med kabelimpedansen før du tilpasser koblingen til kabeldiameteren. En 50 Ω BNC designet for fleksibel kabel, krympet på RG-58, er standard RF-jumper; en 75 Ω BNC krympet på RG-59 er videoekvivalenten. BNC-koblinger for fleksible koaksialkabler med matchet impedans Denne kontaktfamilien terminerer RG-58, RG-59 og lignende fleksible kabler med kontrollert senterpinnegeometri, og bidrar til å opprettholde den tiltenkte 50 eller 75 ohm impedansen gjennom krysset og minimere refleksjoner i den sammensatte kabelen. Se produkt → Kan du blande 50 Ω og 75 Ω BNC-kontakter? Du kan - bajonetten låses fast - men resultatet er et lite impedanstrinn som reflekterer en del av signalet. Hvis en 75 Ω videobane inneholder en 50 Ω kontakt, er refleksjonskoeffisienten ved krysset (50 − 75) ÷ (50 75) = −0,20: ca. 20 prosent av spenningsbølgen ser en diskontinuitet. VSWR er 1,50:1, returtapet er nær 14 dB, og omtrent 4 prosent av kraften spretter tilbake. Tabell 2. Mismatch straffen ved å sette inn en 50 Ω BNC i en 75 Ω linje; de samme tallene gjelder i motsatt retning. Metrisk Verdi for en 50 Ω-kontakt på en 75 Ω-bane Refleksjonskoeffisient 0.20 VSWR 1,50:1 Returtap Omtrent 14 dB Reflektert kraft 4 prosent Hvorvidt disse tallene betyr noe avhenger av frekvens og bithastighet. Ved basebåndvideo opp til noen få megahertz er bølgelengden titalls meter, så en koblingsfeil på centimeterstørrelse kan være usynlig eller dukke opp som et svakt ekko. På en HD-SDI-kobling på 1.485 Gbit/s og utover, koster samme veikryss datamargin og kan forårsake bildeutfall eller tap av lås. I et RF-testoppsett ødelegger enhver feilimpedansadapter, trommel eller kontakt kalibreringen; i en senderkjede endrer den reflekterte effekten det utgangstrinnet ser og kan utløse beskyttelseskretser. Instrumentering og testkort bør holde impedansreferansen intakt fra kortet til kabelen. Et PCB-montert 50 Ω BNC med en kort, velformet jordovergang bevarer den referansen på punktet der signalet kommer inn eller ut av brettet. PCB-monterte BNC-kontakter for styresignalintegritet Direkte kortmonterte BNC-er bevarer impedansreferansen ved PCB-overgangen, noe som gjør dem egnet for testkort og instrumentering der en kort, kontrollert lansering inn i kretsen er nødvendig. Se produkt → Hvordan identifisere en 50 Ω eller 75 Ω BNC-kontakt Den raskeste sjekken er visuell: se på den parrende overflaten til en plugg. En utstikkende senterstift omgitt av solid PTFE betyr 50 Ω. En forsenket senterstift skjult under en dielektrisk nese betyr 75 Ω. Pluggflate: pinne eksponert = 50 Ω; pinne innfelt og berøringssikker = 75 Ω. Kropps- og støvelmerker: mange deler er stemplet "50 Ω", "75 Ω", eller med en bestemt serie; en vanlig "BNC"-merking beviser ikke impedansen. Kabelkappe: RG-58 og RG-213 er 50 Ω; RG-59 og RG-6 er 75 Ω — men sjekk merkingen på kabelen, fordi kontakter kan monteres på feil kabel. Måling: et tidsdomenereflektometer eller en nettverksanalysator gir en definitiv verdi når applikasjonen ikke tåler tvil. Adaptere: en BNC-adapter kobler to kontakter mekanisk; den konverterer ikke impedans. Bruk av en flytter bare krysset. Behandle deler stemplet "50/75 Ω" med mistenksomhet. Noen verktøykoblinger har begge klassifiseringer fordi de er beregnet på lavfrekvent kontroll eller videokoblinger med løse krav. I et kringkasting eller presisjons RF-system er ikke den typen del en erstatning for en ekte 50 Ω eller ekte 75 Ω komponent. Hvordan velge riktig BNC-kontaktimpedans Bestem først systemimpedansen, velg deretter kabelen, tilkoblingsavslutningen og monteringsstilen som passer. Impedansen må være konsistent fra utstyrsporten til den andre enden av kabelen. Identifiser systemimpedansen fra utstyrsdatabladet eller portetiketten. RF-instrumenter, radioer, GPS-mottakere og de fleste antenner er på 50 Ω. Kameraer, videorutere, skjermer og SDI-utstyr er 75 Ω. Velg kabel med samme impedans. Bruk RG-58 eller RG-213 for 50 Ω; RG-59 eller RG-6 for 75 Ω. Tilpass termineringen til kabelen. Krympekoblinger passer til volumproduksjon, klemme- og loddetyper passer feltreparasjon; tving aldri en koblingskropp designet for én kabeldiameter over på en annen. Velg monteringsstil. Fleksible kabelkontakter gjør jumpere, skottkoblinger avslutter paneler og chassis, PCB-kontakter lander på kretskort, og flenskoblinger festes til en flat overflate. Sjekk VSWR- eller retur-tap-spesifikasjonen hvis frekvensen er høy eller løpeturen er lang. For 50 Ω RF-arbeid er en 1,30:1 VSWR ved driftsfrekvensen et rimelig mål; for video skal kontakten angi 75 Ω med en eksplisitt frekvensgrense. Hvis du velger mellom BNC og andre familier, Valgveiledning for RF-koaksialkontakt forklarer hvordan BNC sammenlignes med TNC, N, SMA og relaterte serier, og hvilke elektriske parametere som betyr mest. Når en kabel går inn i et chassis, bruk en skottmontert kontakt slik at skjermen festes direkte til panelet og kabelen avlastes mekanisk. Det holder impedansovergangen kort og forhindrer belastning på loddetinn eller krympepunktet. Skottmonterte BNC-koblinger for chassis og panelgjennomføring Enkelthulls panelmonterte BNC-er binder skjermen direkte til chassiset, og gir mekanisk strekkavlastning og en kompakt gjennomføring som holder impedansbanen kort når kabler føres gjennom kabinettvegger. Se produkt → Ofte stilte spørsmål Er en 50 Ω BNC fysisk kompatibel med en 75 Ω BNC? Ja. Skalldiameteren, bajonetthakene og senterpinnediameteren er de samme, så en 50 Ω plugg låses fast i en 75 Ω jack og omvendt. Kompatibiliteten er kun mekanisk; den elektriske impedansen er fortsatt forskjellig. Kan blanding av 50 Ω og 75 Ω BNC-kontakter skade utstyr? Ikke direkte. Krysset reflekterer noen få prosent av signaleffekten, som vanligvis absorberes av kabelen og kontaktene. De praktiske risikoene er redusert videomargin, RF-kalibreringsfeil og senderens VSWR-beskyttelse som tripper på høyeffektslinker. Hvordan kan jeg finne ut om kabelen min er 50 Ω eller 75 Ω? Les jakkemerkingen hvis den er lesbar: RG-58 og RG-213 er 50 Ω; RG-59 og RG-6 er 75 Ω. Når merkingen mangler, verifiser koblingsgeometrien eller mål linjen hvis applikasjonen trenger et impedansbudsjett. Hvorfor er 75 Ω BNC-senterpinnen innfelt? Den innfelte, berøringssikre senterkontakten er en del av 75 Ω BNC-designen. Det hindrer brukeren i å berøre en direktesendt pin mens den lapper kringkastings- eller videostativer, og det reduserer sjansen for en utilsiktet kortslutning av skallet. Trenger jeg 75 Ω BNC-kontakter for SDI-video? Ja. SDI er en 75 Ω standard ende til ende. En 50 Ω-kontakt satt inn hvor som helst i banen legger til en refleksjon ved seriell datahastighet; korte testlapper kan bestå, men produksjonskoblingene skal forbli alle 75 Ω. .article-section table{display:table!important;width:100%;border-collapse:collapse;margin:0 0 18px;}.article-section thead{display:table-header-group!important;}.article-section tbody{display:table-row-group!important;}.article-section tr{display:table-row!important;}.article-section th{display:table-cell!important;font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section td{display:table-cell!important;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section h2{font-size:1.55em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:40px;margin-bottom:10px;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:1.2em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:28px;margin-bottom:8px;color:#0a2a4a;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;}.article-section .comparison-grid{display:grid;grid-template-columns:repeat(auto-fit,minmax(180px,1fr));gap:14px;margin:16px 0 20px;}.article-section .comparison-card{background:#f5f7fa;border:1px solid #e2e6ec;border-radius:8px;padding:14px 16px;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:120px}.pc-img{width:160px;min-width:160px;aspect-ratio:4/3;height:auto;min-height:120px;object-fit:cover;flex-shrink:0;display:block;align-self:stretch}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...
Vie håndverk til RF-komponenter, bygg industristandarder med overlegen kvalitet
Bransjenyheter
2026-05-19
Vie håndverk til RF-komponenter, bygg industristandarder med overlegen kvalitet
Mot den raske utviklingen av trådløs kommunikasjonsteknologi fungerer RF-komponenter som "nerveender" for signaloverføring. Deres stabilitet, pålitelighet og presisjon styrer direkte driftseffektiviteten til hele kommunikasjonssystemet. De er mye brukt i signaldekning av 5G-basestasjoner, radardeteksjon for intelligente kjøretøy, trådløs tilkobling av industrielt utstyr, presisjonskommunikasjon i romfart og mange andre scenarier, som i det stille underbygger sammenkobling over hele den digitale verden. I denne sektoren er det bare ved å følge oppfinnsomhet og strebe etter perfeksjon som kan få et solid fotfeste i hard markedskonkurranse og etablere referanseindekser av høy kvalitet for industrien. ...