Nyheter

Hjem / Nyheter / Bransjenyheter / Antennekontakttyper: SMA vs N Type vs TNC vs BNC vs RP-SMA Komplett veiledning

Antennekontakttyper: SMA vs N Type vs TNC vs BNC vs RP-SMA Komplett veiledning



Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. er profesjonell innen design, utvikling, produksjon, salg og service av RF (Radio Frequency) koaksiale kontakter.

Å velge en antennekontakt er en av de små avgjørelsene som kan ta eller bryte en RF-installasjon. Få det riktig, og systemet yter nesten usynlig; får det feil, og du mister signalet før strømmen i det hele tatt når antennen. For nesten alle radioer, Wi-Fi-tilgangspunkter, mobilmodem eller IoT-gatewayer er hovedantennekontakttypene SMA, RP-SMA, N, BNC, TNC, MCX, MMCX og UHF. De er alle koaksiale 50 ohm-grensesnitt i de fleste radiosystemer, men de er forskjellige i størrelse, frekvensgrense, låsemetode og polaritet. Det praktiske svaret er enkelt: velg SMA eller RP-SMA for det meste innendørs og kompakt utstyr, N for utendørs- og høyeffektantenner, TNC for vibrasjonsutsatte utendørsforbindelser, og BNC for raske test- og laboratorieforbindelser.

Hva er en antennekontakt?

En antennekontakt er det standardiserte grensesnittet mellom antennen og matelinjen eller radioen. Den holder senterlederen og ytre skjold i presis geometri slik at den karakteristiske impedansen forblir konstant over skjøten. Fordi skjøten ofte er den mest utsatte delen av RF-kjeden, gir en god kobling også mekanisk retensjon, værbestandighet ved behov og nok frekvenshøyde for signalet. I praksis betyr kontakttypen nesten like mye som kabeltypen: en utmerket kabel med en dårlig kontakt vil fortsatt generere refleksjon, tap og eventuelt feil.

De vanligste antennekontakttypene

Det finnes ingen universalantennekontakt. I stedet velger designere og installatører fra et sett med standardiserte grensesnitt basert på ytelse og fysisk passform. Tabellen nedenfor oppsummerer hovedtypene du vil møte.

Vanlige antennekontakttyper og deres typiske ytelsesegenskaper.
Kobling Impedans Praktisk frekvensområde Typiske applikasjoner
SMA 50 ohm DC-18 GHz GPS-antenner, Wi-Fi-moduler, SDR, testutstyr
RP-SMA 50 ohm DC-18 GHz Tilgangspunkter, forbruker-Wi-Fi-antenner
N 50 ohm / 75 ohm DC-11 GHz (50 ohm) Utendørs antenner, basestasjoner, høyeffekts jumpere
BNC 50 ohm / 75 ohm DC-4 GHz Laboratorieinstrumenter, testbenker, eldre video
TNC 50 ohm DC-11 GHz Mobilradioer, industrielle og utendørs vibrasjonsmiljøer
MCX / MMCX 50 ohm DC-6 GHz IoT-moduler, innebygd RF, interne startkabler
UHF / Mini-UHF 50 ohm DC-300 MHz / opptil ~2 GHz Amatørradio, marin, eldre toveisradio

SMA og RP-SMA

SMA er en gjenget 50-ohm-kontakt opprinnelig designet for halvstive kabler og presisjonsinstrumenter. Den er kompakt, pålitelig og mye brukt på GPS-antenner, SDR-dongler og innebygde radioer. Versjonen med omvendt polaritet, RP-SMA, snur ganske enkelt kjønnet på senterpinnen: en RP-SMA-hunn har en pinne i stedet for en sokkel, og en RP-SMA-hann har en sokkel i stedet for en pinne. Denne lille endringen forhindrer brukere i å installere en Wi-Fi-antenne ved et uhell på en kontakt beregnet for annet lisensiert utstyr, men det betyr også at du må matche antennen, kabelen og radioen nøyaktig. For kabel-, PCB- og panelmonterte varianter SMA RF koaksiale kontakter siden er et godt utgangspunkt.

Wholesale SMA RF Coaxial Connectors Manufacturer, Factory Engros Produsent av SMA RF koaksiale kontakter, fabrikk Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. er en produsent av SMA RF-koaksiale kontakter i Kina og fabrikken for SMA RF-koaksiale koblinger, vi tilbyr... Se produkt →

N Type

N-kontakten er et gjenget, værbestandig grensesnitt som var en av de første kontaktene som fungerte godt ved mikrobølgefrekvenser. Den har en større senterpinne og dielektrikum, så den håndterer høyere effekt med lavere tap enn SMA. N-kontakter er standardvalget for utendørs panelantenner, omni-antenner og Yagis, og de er også vanlige på RF-testutstyr, filtre og lynbeskyttere. I 50-ohm-systemer tilbyr N konsistent ytelse til 11 GHz og utover i kvalitetsversjoner. Hvis du standardiserer et utendørs antennested, N RF koaksiale kontakter line gir deg alternativer for fleksibel kabel, semi-stiv, skott og flensmontering.

Wholesale N RF Coaxial Connectors Manufacturer, Factory Engros N RF koaksiale koblinger Produsent, fabrikk Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. er produsent av N RF-koaksiale koblinger i Kina og fabrikk for N RF-koaksiale koblinger, vi tilbyr... Se produkt →

BNC og TNC

BNC bruker en bajonettlås som tillater svært rask til-/frakobling. Det er fortsatt vanlig i testlaboratorier, oscilloskoper, signalgeneratorer og CCTV-systemer. Imidlertid er BNC begrenset til omtrent 4 GHz og kan løsne under vibrasjon. TNC ser lik ut, men bruker et gjenget skall, som gir høyere frekvens stabilitet og vibrasjonsmotstand opp til 11 GHz. For utendørs mobilradio og industriforbindelser er TNC vanligvis det tryggere valget. For BNC-bajonett og relatert tilbehør, BNC RF koaksiale kontakter serien inkluderer fleksible og halvstive kabelversjoner.

Wholesale BNC RF Coaxial Connectors Manufacturer, Factory Engros BNC RF koaksiale koblinger Produsent, fabrikk Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. er en produsent av BNC RF-koaksialkontakter i Kina og fabrikken for BNC RF-koaksiale koblinger, vi tilbyr... Se produkt →

MCX og MMCX

MCX og MMCX are snap-on subminiature connectors designed for PCB-level compact modules. MCX has a much smaller footprint than SMA, and MMCX is smaller still while allowing 360-degree rotation. They are common inside IoT gateways and portable radios, but their tiny shells and center pins cannot tolerate the mechanical stress of repeated cable changes or outdoor exposure. Most designers use them as an internal board-to-cable interface that transitions to SMA or N on the enclosure.

UHF og Mini-UHF

UHF-kontakten, til tross for navnet, er ikke klassifisert for UHF-frekvenser; det er et robust 50-ohm-grensesnitt som kan brukes til omtrent 300 MHz. Det vises ofte på CB-, marine- og amatørradioutstyr. Mini-UHF ble utviklet for å passe mindre rom og kan fungere opp til omtrent 2 GHz, men med høyere innsettingstap enn SMA eller TNC. Disse kontaktene støter man fortsatt på når man oppgraderer eldre radioflåter.

Kjønn og polaritet: hvorfor matching er viktig

Koblingens kjønn er definert av senterkontakten, ikke det ytre skallet. En hannkontakt har en senterstift; en hunnkontakt har en senterkontakt. Den ytre gjengen kan være begge veier rundt, så en SMA-hunn har en innvendig gjenge mens en SMA-han har en utvendig mutter. Omvendt polaritet beholder samme kjønn på ytre skall, men bytter senterkontakten: en RP-SMA hunn har en utvendig gjenge og en senterstift, mens en RP-SMA hann har en innvendig gjenge og en sentersokkel. Kontroller alltid både kjønn og polaritet før du bestiller, og bruk aldri adaptere for å overvinne polaritet med mindre systemet er designet for det. Den samme omvendte polaritetskonvensjonen eksisterer for TNC og N i noe nettverksutstyr, så sjekk utstyrsetiketten nøye.

Hvordan velge riktig antennekontakt

Start med radio- eller enhetskontakten, velg deretter antennen og kabelen som passer til den. En enkel beslutningsrekkefølge er: frekvens, impedans, kraft, mekanisk tilpasning og miljø.

  • Frekvens: Bruk en kontakt med en rangering som er komfortabelt over driftsbåndet ditt. Ved 2,4/5 GHz fungerer alle SMA, RP-SMA, N og TNC; ved 6 GHz er SMA og N tryggere; over 10 GHz, bruk høyytelses SMA- eller N-kvaliteter.
  • Impedans: De fleste antennesystemer er 50 ohm. Hvis enheten din er 75 ohm, vanlig i video og kringkasting, match hele kjeden til 75 ohm.
  • Strøm: For sendeeffekt over noen få watt, velg N eller TNC fremfor SMA. For basestasjoner som mater høyeffektforsterkere, er N eller 7/16 mer passende.
  • Miljø: Bruk værbestandig N eller TNC utendørs. SMA og BNC er bedre inne i en bygning eller forseglet innhegning.
  • Fysisk form: Sjekk gjenger, panelhull, kabeldiameter og monteringstype. Noen kontakter er for fleksibel kabel, noen for halvstiv kabel, og noen for PCB-montering.
  • Polaritet: Bekreft normal eller omvendt polaritet, spesielt for Wi-Fi og offentlig sikkerhetsutstyr.

For en trinn-for-trinn tilnærming til matchende spesifikasjoner, se vår detaljerte tips for valg av RF-koaksialkontakt .

Når du trenger en RF-adapter

Noen ganger må du koble en SMA-antenne til en N-type radio eller en BNC-testkabel til en SMA-port. RF-adaptere løser dette uten å bytte kabel eller antenne. De er tilgjengelige som intertype-adaptere, slik som SMA-til-N, BNC-til-SMA, N-til-TNC og mange andre kombinasjoner, og som adaptere innenfor type for hunn-til-hun eller hann-til-hann-sammenføyninger. En god adapter bør ha samme impedans, lav VSWR og belagte kontakter for å unngå korrosjon. Adaptere gir en liten mengde tap, så hold dem borte fra permanente høyeffektkjeder når det er mulig, men bruk dem når en mismatch ellers ville tvinge deg til å bytte ut en dyr antenne. En leverandør med et bredt adapterutvalg, som vår intertype og innen-type RF-adaptere , kan forenkle utvelgelsesprosessen.

Overspenningsvern for utendørs antennesystemer

En utendørsantenne er den korteste veien for lyn og statisk utladning for å nå en radio. En koaksial lynbeskytter er installert i overføringslinjen mellom antennen og radioen. Den passerer RF gjennom hovedbanen mens den shunter overspenningsenergi til bakken. Velg beskytteren med samme kontakttype og impedans som resten av systemet: N-type beskyttere for N-antenner, SMA-beskyttere for SMA-radioer, og BNC-beskyttere for test- eller innebygget kjøring. En beskytter trenger også en god jordforbindelse og bør plasseres så nært bygningsinngangen som praktisk mulig. Selv om det er en ekstra tilkobling, er innsettingstapet svært lavt; unngå det kan ødelegge frontenden av en mottaker i en storm.

Ofte stilte spørsmål

Hva er de vanligste typene antennekontakt?

De vanligste typene er SMA, RP-SMA, N, BNC, TNC, MCX, MMCX og UHF. For Wi-Fi er SMA og RP-SMA standard; for utendørs mobilnett og høyeffektforbindelser er N standard; for testbenker er BNC vanlig; for små IoT-moduler vises MCX og MMCX internt.

Hva er forskjellen mellom SMA og RP-SMA?

I SMA har hannen en pinne og hunnen har en socket. I RP-SMA er senterkontakten reversert: hannen har en stikkontakt og hunnen har en pinne. Den ytre tråden forblir den samme, så de vil passe mekanisk, men vil ikke være elektrisk kompatible.

Kan jeg koble en N-type antenne til en SMA-radio?

Ja, med en 50-ohm N-til-SMA-adapter eller en kabel som har en N-kontakt i den ene enden og SMA i den andre. Unngå 75-ohm-adaptere. Adapteren vil legge til et lite tap, men for korte løpeturer og lav strøm er det en praktisk løsning.

Hvorfor bruker Wi-Fi-enheter kontakter med omvendt polaritet?

Omvendt polaritetsgrensesnitt reduserer sjansen for at en forbruker-Wi-Fi-antenne blir montert direkte på en radio beregnet for lisensiert eller ikke-Wi-Fi-drift. Kontakten forblir mekanisk lik, men elektrisk reversert.

Påvirker kontakttypen signalkvaliteten?

Ja. En feiltilpasset kontakt kan forårsake refleksjoner, økt VSWR, høyere tap og intermitterende kontakt. Ved multi-gigahertz-frekvenser er små geometriforskjeller viktige, så bruk en kontakt som er klassifisert for frekvensbåndet ditt og hold alle tilkoblinger rene og korrekt tilkoblet.

Start med radioens kontakt, og match deretter antennen. Velg SMA eller RP-SMA for kompakt gir, N for utendørs og høyeffektskoblinger, TNC for vibrasjonstunge installasjoner, og BNC for raske laboratorieforbindelser. Kjøp kontakter og adaptere fra en leverandør som publiserer klare spesifikasjoner og tilbyr hele familien på ett sted; som reduserer bestillingsfeil og holder vedlikeholdet enkelt.


Relaterte produkter
JC3.650.067 MCX-JWB2
JC3.650.067 MCX-JWB2
JC3.650.067 MCX-JWB2
JC3.650.067 MCX-JWB2
VIEW MORE
JC3.650.068 MCX-JWB3
JC3.650.068 MCX-JWB3
JC3.650.068 MCX-JWB3
JC3.650.068 MCX-JWB3
VIEW MORE
JC3.650.069 MCX-JB2
JC3.650.069 MCX-JB2
JC3.650.069 MCX-JB2
JC3.650.069 MCX-JB2
VIEW MORE
JC3.650.1844 MCX-JB2-3
JC3.650.1844 MCX-JB2-3
JC3.650.1844 MCX-JB2-3
JC3.650.1844 MCX-JB2-3
VIEW MORE
JC3.650.1854 MCX-JWB2-5
JC3.650.1854 MCX-JWB2-5
JC3.650.1854 MCX-JWB2-5
JC3.650.1854 MCX-JWB2-5
VIEW MORE
JC3.650.622 MCX-C-75J1.5
JC3.650.622 MCX-C-75J1.5
JC3.650.622 MCX-C-75J1.5
JC3.650.622 MCX-C-75J1.5
VIEW MORE
JC3.650.1301 MCX-C-75JW1.5
JC3.650.1301 MCX-C-75JW1.5
JC3.650.1301 MCX-C-75JW1.5
JC3.650.1301 MCX-C-75JW1.5
VIEW MORE
JC3.650.1307 MCX-C-75J1.5-1
JC3.650.1307 MCX-C-75J1.5-1
JC3.650.1307 MCX-C-75J1.5-1
JC3.650.1307 MCX-C-75J1.5-1
VIEW MORE
JC3.650.059 MCX-C-JW1.5
JC3.650.059 MCX-C-JW1.5
JC3.650.059 MCX-C-JW1.5
JC3.650.059 MCX-C-JW1.5
VIEW MORE
JC3.650.062 MCX-C-J1.5
JC3.650.062 MCX-C-J1.5
JC3.650.062 MCX-C-J1.5
JC3.650.062 MCX-C-J1.5
VIEW MORE
JC3.650.066 MCX-C-J3
JC3.650.066 MCX-C-J3
JC3.650.066 MCX-C-J3
JC3.650.066 MCX-C-J3
VIEW MORE
JC3.650.076 MCX-C-JW1.5-4
JC3.650.076 MCX-C-JW1.5-4
JC3.650.076 MCX-C-JW1.5-4
JC3.650.076 MCX-C-JW1.5-4
VIEW MORE
Nyheter og oppdateringer
BNC-kontaktstørrelser forklart: dimensjoner, 50Ω vs 75Ω, og kabeltyper
Bransjenyheter
2026-09-28
BNC-kontaktstørrelser forklart: dimensjoner, 50Ω vs 75Ω, og kabeltyper
BNC-koblinger er ikke én-størrelse-passer-alle-komponenter. Den praktiske "størrelsen" til en BNC-kontakt er definert av to separate egenskaper: parringsgrensesnittet og senterlederen. Hver standard BNC deler den samme bajonettskalldiameteren - omtrent 14,5 mm på pluggen - så enhver BNC-plugg vil klikke på en hvilken som helst BNC-kontakt. Det som virkelig skiller er senterpinnen: en 50 ohm BNC bruker en tykkere pinne på ca. 1,3 mm, mens en 75 ohm BNC bruker en tynnere pinne på ca. 1,0 mm. Det er derfor en 75-ohm BNC-kabel fortsatt vil passe inn i en 50-ohm instrumentport. Det vil også forringe målingen: Impedansmistilpasningen skaper refleksjoner ved krysset, øker VSWR og demper signalet. Størrelse er derfor ikke bare en mekanisk dimensjon – den er en elektrisk. Denne artikkelen forklarer grensesnittdimensjonene, impedansvarianter, kompatible kabelstørrelser og praktiske trinn for å velge riktig BNC for prosjektet ditt. For en bredere introduksjon til koaksiale grensesnitt, se vår RF koaksial kontakt guide . BNC-kontaktgrensesnittdimensjoner: Hva "størrelse" egentlig betyr Begrepet "størrelse" kan referere til tre forskjellige dimensjoner på en BNC-kontakt, og forveksling av dem forårsaker de fleste valgfeil. Paringsgrensesnittdimensjon — det ytre skallet og koblingsgeometrien, som er standardiserte og identiske for alle kompatible BNC-koblinger. Midtpinnemål — diameteren på hannpinnen, som endres med nominell impedans (50 ohm vs 75 ohm). Kabelinnføringsdimensjon – den bakre rørdiameteren og klemområdet, som må samsvare med koaksialkabelens dielektriske og ytre kappe. For selve sammenkoblingsgrensesnittet er nøkkelverdiene pluggeskallets ytre diameter på ca. 0,570 tommer (14,5 mm), jekkskalldiameteren på ca. 0,436 tommer (11,1 mm), og 1/4-omdreinings bajonettlåsen som holder de to halvdelene sammen. Både 50-ohm og 75-ohm versjoner deler denne skallgeometrien, og det er nettopp grunnen til at de to er mekanisk utskiftbare selv om de er elektrisk forskjellige. Viktige forskjeller mellom 50-ohm og 75-ohm BNC-kontakter Parameter 50-ohm BNC 75-ohm BNC Midtpinnediameter (hann) Ca. 1,3 mm (0,051 tommer) Ca. 1,0 mm (0,039 tommer) Dielektrisk posisjon Innfelt bak parringsflaten Nesten i flukt med det parrende ansiktet Typisk frekvensområde Opptil 4 GHz Opptil 1–2 GHz avhengig av design Primærapplikasjoner Testinstrumenter, RF-overføring, trådløst utstyr CCTV, videokringkasting, basestasjons videokoblinger Resultat av blanding med feil system Impedansfeil, reflektert signal, høyere VSWR Samme som venstre, pluss raskere kontaktslitasje i alvorlige tilfeller Kabelstørrelser som er kompatible med BNC-kontakter BNC-kontakter spesifiseres av kabelen de terminerer, ikke av BNC-navnet alene. Den bakre løperen må gripe riktig kabeldiameter, ellers vil skjøten løsne under vibrasjon og spenning. Vanlige koaksialkabler som brukes med BNC-kontakter og deres typiske ytre diametre Kabeltype Impedans Ytre diameter Typisk BNC-bruk RG-58 50 ohm Ca. 5,0 mm Testledninger, GPS, korte hoppere RG-174 50 ohm Ca. 2,5 mm Kompakte interne jumpere, pigtails RG-213 50 ohm Ca. 10,3 mm Høyeffekts radiomaterlinjer RG-59 75 ohm Ca. 6,2 mm Analog CCTV, eldre videokoblinger RG-6 75 ohm Ca. 6,9 mm Digital video, bredbånd, satellitt IF Når du bestiller en BNC for en spesifikk kabel, må du bekrefte at produsenten viser et matchende klemmeområde. En kobling ment for RG-58 vil ikke forsegle riktig på RG-6, og det resulterende mekaniske spillet kan sakte skade senterpinnen. Hvis du trenger å gå over fra en kabelstørrelse til en annen, er ikke en inline-trommeladapter den riktige løsningen – match kontakten med kabelen først. BNC Body Styles: Kabel-, panel- og PCB-montering BNC-koblinger er tilgjengelige i flere mekaniske karosserityper, og monteringsmåten må bestemmes før du velger et delenummer. Den elektriske størrelsen har liten betydning hvis kontakten ikke kan festes ordentlig i kabinettet ditt. Kabellignende kontakter avslutter enden av en fleksibel koaksialkabel og er den vanligste formen for testledninger, antennejumpere og videokjøringer. De bruker krympe-, klemme- eller loddefeste til senterlederen og flettet, så kabeldiameteren og koblingshylsen må samsvare. BNC-koblinger for fleksible koaksialkabler Denne siden dekker BNC-kontakter laget for fleksible RF-kabler som RG-58 og LMR-200, med krympe-, klemme- eller loddeavslutning og flere utgangsvinkler for pålitelige kabelsammenstillinger. Se produkt → Skottkoblinger er utformet for å monteres gjennom et panel eller chassis, med sammenkoblingen på den ene siden og kabelforbindelsen på den andre. De er det foretrukne valget når det kreves et rent, repeterbart testpunkt på frontpanelet, fordi kontakten forblir fast mens kabelen bøyer og bøyer seg bak panelet. BNC skottmonterte RF koaksiale kontakter Enkelthulls muttermonterte BNC-kontakter for panel- eller chassismontering, og tilbyr loddekopp, PC-hale, krympe- og klemmealternativer med 50Ω og 75Ω versjoner for rene testpunkter på frontpanelet. Se produkt → PCB-kontakter loddes direkte til et kretskort, med enten vertikal eller rettvinklet orientering. De er vanlige i RF-moduler, instrumenteringsfrontender og innebygd videomaskinvare der kontakten må sitte nær den aktive kretsen. BNC PCB-monterte RF-koaksiale kontakter PCB-monterte BNC-kontakter i gjennomhulls- eller SMT-stiler med rettvinklet eller vertikal orientering, konstruert for å opprettholde impedansen gjennom kortovergangen for høyfrekvent signalintegritet. Se produkt → Andre nyttige karosserityper inkluderer flensmonterte koblinger for stiv panelinstallasjon, beskyttelseshetter for ubrukte porter og termineringsbelastninger for kalibrering. Hvis systemet ditt kombinerer BNC med andre grensesnitt, holder intertype-adaptere impedansen stabil; for eksempel en BNC-til-SMA-adapter lar en presisjons SMA-testkabel avsluttes i en BNC-instrumentport uten lodding. Hvordan velge riktig BNC-størrelse for applikasjonen din Riktig utvalgsrekkefølge er impedans først, kabel andre, mekanisk form tredje. Å jobbe i en hvilken som helst annen rekkefølge produserer vanligvis en kontakt som passer til en del av systemet, men som feiler et annet sted. Bestem systemimpedansen. Sjekk instrumentetiketten, kabelmerkingene eller systemdokumentasjonen. Blanding av 50-ohm og 75-ohm BNC-er er den vanligste feltfeilen. Mål kabelens ytre diameter. Bruk en skyvelære eller kabeldatabladet. Velg en BNC med et klemområde som samsvarer med den diameteren og en senterstift dimensjonert for lederen. Velg kjønn og kroppsstil. Bekreft om du trenger en plugg eller jack, og om kontakten skal være kabelmontert, skottmontert eller PCB-montert. Inspiser senterpinnen og dielektrikumet. En kompatibel 50-ohm pin bør måle ca. 1,3 mm; en kompatibel 75-ohm pinne ca. 1,0 mm. Kontroller at dielektrikumet er rent og ikke innfelt mer enn spesifisert. Verifiser plettering og miljøkrav. Nikkel er standard for generell bruk; gull foretrekkes for presisjonstestapplikasjoner der lav og stabil kontaktmotstand er viktig. Å kjøpe rent på pris er risikabelt i BNC-deler. Rimelige kontakter kan bruke tynnere gullbelegg, senterpinner utenfor toleranse eller dielektriske materialer som endrer impedans under temperatur. Be om en måltegning eller kontroller pinnediameteren med en skyvelære før du forplikter deg til en stor ordre. Vanlige spørsmål om BNC-størrelse Kan en 50-ohm BNC og en 75-ohm BNC brukes sammen? Fysisk ja, elektrisk nei. Bajonettskallene passer perfekt, men impedansdiskontinuiteten ved krysset forårsaker en refleksjon. For video med lav frekvens kan effekten gå ubemerket hen; for RF-måling eller kommunikasjonssignaler kan det redusere nøyaktigheten og øke dempningen. Hvis du må teste en 75-ohm-enhet med et 50-ohm-instrument, bruk en korrekt rangert impedansadapter i stedet for å stole på at kontakten ikke samsvarer. Hvordan kan jeg se en 50-ohm BNC fra en 75-ohm BNC visuelt? Se på den mannlige senterpinnen og det omkringliggende dielektrikumet. En 50-ohm pinne er tykkere, ca. 1,3 mm, og dielektrikumet er forsenket litt bak den parrende overflaten. En 75-ohm pinne er tynnere, omtrent 1,0 mm, og dielektrikumet sitter nesten i flukt med ansiktet. Å måle pinnen med en skyvelære gir det mest pålitelige svaret. Hvilke kabeldiametre fungerer med en BNC-kontakt? Det avhenger av kontaktens bakre rørrekkevidde. De vanligste fleksible kablene er RG-58 og RG-59 med en ytre diameter på omtrent 5–6 mm, RG-174 på 2,5 mm for kompakte jumpere, og RG-6 på omtrent 6,9 mm for moderne videokjøringer. Tilpass alltid kontaktens klemmeområde til den faktiske kabelkappen, ikke bare til et kabelnavn som er trykt på spolen. Er en TNC-kontakt av samme størrelse som en BNC? Grensesnittdimensjonene er like i geometri, men ikke identiske. TNC bruker en gjenget koblingsmutter og en litt annen skallprofil, så den kan ikke trygt erstatte BNC. Hvis systemet ditt opplever sterke vibrasjoner, er TNC det bedre valget fordi gjengene motstår å løsne. For standard benk- og stativarbeid er BNC fortsatt det raskere og mer praktiske bajonettalternativet. .article-section table{display:table!important;border-collapse:collapse;width:100%;margin-bottom:16px;}.article-section thead{display:table-header-group!important;}.article-section tbody{display:table-row-group!important;}.article-section tr{display:table-row!important;}.article-section th{display:table-cell!important;font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section td{display:table-cell!important;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section h2{font-size:22px;font-weight:bold;text-align:left;margin-bottom:12px!important;margin-top:40px;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:16px;font-weight:bold;text-align:left;margin-bottom:12px;margin-top:28px;color:#0a2a4a;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:120px}.pc-img{width:160px;min-width:160px;aspect-ratio:4/3;height:auto;min-height:120px;object-fit:cover;flex-shrink:0;display:block;align-self:stretch}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...
75 ohm vs 50 ohm BNC-kontakt: forskjeller, kompatibilitet og hvordan du velger
Bransjenyheter
2026-09-22
75 ohm vs 50 ohm BNC-kontakt: forskjeller, kompatibilitet og hvordan du velger
En 50 ohm BNC-kontakt er bygget for 50 ohm-systemer, og en 75 ohm BNC-kontakt er bygget for 75 ohm-systemer. De to passer alltid hverandre mekanisk - samme bajonettskall, samme koblingsklosser, samme pinnearrangement - men de er ikke elektrisk ekvivalente: den karakteristiske impedansen hver kontakt opprettholder er forskjellig, og de tiltenkte bruksområdene er forskjellige. Velg 50 ohm for RF-, telekom- og testutstyr; velg 75 ohm for video-, kringkastings- og overvåkingskoblinger. 50 Ω BNC RF, radio, telekom, GPS og testinstrumentering; solid PTFE dielektrikum; eksponert senterstift; samsvarer med RG-58 eller RG-213. 75 Ω BNC Komposittvideo, SDI, CCTV og CATV; dielektrisk med luftavstand eller svømmehud; innfelt berøringssikker senterpinne; samsvarer med RG-59 eller RG-6. Blander dem Mekanisk kompatibel, elektrisk feiltilpasset; ca. 14 dB returtap ved krysset; unngå i presise RF og digitale videobaner. Ved basebånd-videofrekvenser kan et mismatchet BNC-kryss bare produsere et svakt spøkelse. På en RF-sender eller en HD-SDI-kobling hever det samme krysset VSWR og lukker øyemønsteret. Denne artikkelen sammenligner de to koblingstypene, viser hva som skjer når de møtes, og forklarer hvordan du velger riktig del. Hva impedanstallet betyr Tallet på en BNC-kontakt er den karakteristiske impedansen til overføringslinjebanen den opprettholder. En kontakt med feil impedans fungerer som en liten diskontinuitet: en del av signalet går gjennom, og en del reflekteres tilbake mot kilden. Karakteristisk impedans er forholdet mellom spenningsbølgen og strømbølgen som beveger seg nedover en jevn linje. Den settes av forholdet mellom den ytre lederdiameteren og den indre lederdiameteren og av dielektrikumet mellom dem. Kabellengden endrer ikke det, og heller ikke posisjonen til en bryter. Hvorfor 50 Ω ble RF-standarden Femti ohm er et kompromiss. Den teoretiske optimale impedansen for maksimal effekthåndtering er nær 30 ohm, og den optimale for minimumsdempning er nær 77 ohm. Et 50 ohm-system gir opp litt på begge kurvene og holder den beste totalbalansen, og det er derfor det dominerer radio, mobilinfrastruktur, GPS, Wi-Fi-backhaul og RF-testutstyr. Hvorfor 75 Ω ble videostandarden Syttifem ohm ligger nær minimumsdempningspunktet, så den leverer den lengste kabelen før forsterkning er nødvendig. Denne egenskapen gjorde det til det naturlige valget for analog video, kringkasting, CCTV og kabel-TV, og konvensjonen ble overført til digital video og SDI. En 50 ohm BNC-kontakt er vurdert til omtrent 4 GHz i typisk RF-bruk, mens 75 ohm BNC-deler nesten alltid brukes godt under 1 GHz, der BNC-skallstørrelsen fortsatt oppfører seg rent. Konstruksjonsforskjeller mellom 50 Ω og 75 Ω BNC-kontakter Eksternt ser de to BNC-typene identiske ut og deler samme skall-, bajonett- og parringsdimensjoner. Forskjellene er på innsiden: den dielektriske geometrien og senterkontakten. En koaksialkontakt må bevare lederforholdet og det dielektriske miljøet til kabelen den terminerer. Fordi BNC-skallet er standardisert, bærer senterkontakten og isolatoren impedansen. En 50 Ω BNC-plugg bruker solid PTFE-isolasjon, og senterpinnen stikker utover den dielektriske overflaten slik at den kan gripes. En 75 Ω BNC-plugg bruker en modifisert dielektrisk profil - ofte med luftavstand eller svømmehud - og senterpinnen er innfelt under den dielektriske nesen, noe som gjør delen berøringssikker. Denne innfelte pinnen er en bevisst design av 75 Ω BNC-standarden, ikke en produksjonsulykke. Tabell 1. De to BNC-impedansversjonene er forskjellige i dielektrikum, senterkontakt, tiltenkt kabel og bruksområde. Karakteristisk 50 Ω BNC 75 Ω BNC Impedans 50 ohm 75 ohm Referansestandard MIL-STD-348, IEC 60169-8 IEC 60169-12, EN 122190 Dielektrisk Solid PTFE Dielektrikum med luftavstand eller svømmehud Senterkontakt Utstående, berørbar Innfelt, berøringssikker Typisk kabel RG-58, RG-213 RG-59, RG-6 Typisk bruk RF, telekom, test, GPS Video, SDI, CCTV, CATV Når du monterer en kabel, må du matche koblingsimpedansen med kabelimpedansen før du tilpasser koblingen til kabeldiameteren. En 50 Ω BNC designet for fleksibel kabel, krympet på RG-58, er standard RF-jumper; en 75 Ω BNC krympet på RG-59 er videoekvivalenten. BNC-koblinger for fleksible koaksialkabler med matchet impedans Denne kontaktfamilien terminerer RG-58, RG-59 og lignende fleksible kabler med kontrollert senterpinnegeometri, og bidrar til å opprettholde den tiltenkte 50 eller 75 ohm impedansen gjennom krysset og minimere refleksjoner i den sammensatte kabelen. Se produkt → Kan du blande 50 Ω og 75 Ω BNC-kontakter? Du kan - bajonetten låses fast - men resultatet er et lite impedanstrinn som reflekterer en del av signalet. Hvis en 75 Ω videobane inneholder en 50 Ω kontakt, er refleksjonskoeffisienten ved krysset (50 − 75) ÷ (50 75) = −0,20: ca. 20 prosent av spenningsbølgen ser en diskontinuitet. VSWR er 1,50:1, returtapet er nær 14 dB, og omtrent 4 prosent av kraften spretter tilbake. Tabell 2. Mismatch straffen ved å sette inn en 50 Ω BNC i en 75 Ω linje; de samme tallene gjelder i motsatt retning. Metrisk Verdi for en 50 Ω-kontakt på en 75 Ω-bane Refleksjonskoeffisient 0.20 VSWR 1,50:1 Returtap Omtrent 14 dB Reflektert kraft 4 prosent Hvorvidt disse tallene betyr noe avhenger av frekvens og bithastighet. Ved basebåndvideo opp til noen få megahertz er bølgelengden titalls meter, så en koblingsfeil på centimeterstørrelse kan være usynlig eller dukke opp som et svakt ekko. På en HD-SDI-kobling på 1.485 Gbit/s og utover, koster samme veikryss datamargin og kan forårsake bildeutfall eller tap av lås. I et RF-testoppsett ødelegger enhver feilimpedansadapter, trommel eller kontakt kalibreringen; i en senderkjede endrer den reflekterte effekten det utgangstrinnet ser og kan utløse beskyttelseskretser. Instrumentering og testkort bør holde impedansreferansen intakt fra kortet til kabelen. Et PCB-montert 50 Ω BNC med en kort, velformet jordovergang bevarer den referansen på punktet der signalet kommer inn eller ut av brettet. PCB-monterte BNC-kontakter for styresignalintegritet Direkte kortmonterte BNC-er bevarer impedansreferansen ved PCB-overgangen, noe som gjør dem egnet for testkort og instrumentering der en kort, kontrollert lansering inn i kretsen er nødvendig. Se produkt → Hvordan identifisere en 50 Ω eller 75 Ω BNC-kontakt Den raskeste sjekken er visuell: se på den parrende overflaten til en plugg. En utstikkende senterstift omgitt av solid PTFE betyr 50 Ω. En forsenket senterstift skjult under en dielektrisk nese betyr 75 Ω. Pluggflate: pinne eksponert = 50 Ω; pinne innfelt og berøringssikker = 75 Ω. Kropps- og støvelmerker: mange deler er stemplet "50 Ω", "75 Ω", eller med en bestemt serie; en vanlig "BNC"-merking beviser ikke impedansen. Kabelkappe: RG-58 og RG-213 er 50 Ω; RG-59 og RG-6 er 75 Ω — men sjekk merkingen på kabelen, fordi kontakter kan monteres på feil kabel. Måling: et tidsdomenereflektometer eller en nettverksanalysator gir en definitiv verdi når applikasjonen ikke tåler tvil. Adaptere: en BNC-adapter kobler to kontakter mekanisk; den konverterer ikke impedans. Bruk av en flytter bare krysset. Behandle deler stemplet "50/75 Ω" med mistenksomhet. Noen verktøykoblinger har begge klassifiseringer fordi de er beregnet på lavfrekvent kontroll eller videokoblinger med løse krav. I et kringkasting eller presisjons RF-system er ikke den typen del en erstatning for en ekte 50 Ω eller ekte 75 Ω komponent. Hvordan velge riktig BNC-kontaktimpedans Bestem først systemimpedansen, velg deretter kabelen, tilkoblingsavslutningen og monteringsstilen som passer. Impedansen må være konsistent fra utstyrsporten til den andre enden av kabelen. Identifiser systemimpedansen fra utstyrsdatabladet eller portetiketten. RF-instrumenter, radioer, GPS-mottakere og de fleste antenner er på 50 Ω. Kameraer, videorutere, skjermer og SDI-utstyr er 75 Ω. Velg kabel med samme impedans. Bruk RG-58 eller RG-213 for 50 Ω; RG-59 eller RG-6 for 75 Ω. Tilpass termineringen til kabelen. Krympekoblinger passer til volumproduksjon, klemme- og loddetyper passer feltreparasjon; tving aldri en koblingskropp designet for én kabeldiameter over på en annen. Velg monteringsstil. Fleksible kabelkontakter gjør jumpere, skottkoblinger avslutter paneler og chassis, PCB-kontakter lander på kretskort, og flenskoblinger festes til en flat overflate. Sjekk VSWR- eller retur-tap-spesifikasjonen hvis frekvensen er høy eller løpeturen er lang. For 50 Ω RF-arbeid er en 1,30:1 VSWR ved driftsfrekvensen et rimelig mål; for video skal kontakten angi 75 Ω med en eksplisitt frekvensgrense. Hvis du velger mellom BNC og andre familier, Valgveiledning for RF-koaksialkontakt forklarer hvordan BNC sammenlignes med TNC, N, SMA og relaterte serier, og hvilke elektriske parametere som betyr mest. Når en kabel går inn i et chassis, bruk en skottmontert kontakt slik at skjermen festes direkte til panelet og kabelen avlastes mekanisk. Det holder impedansovergangen kort og forhindrer belastning på loddetinn eller krympepunktet. Skottmonterte BNC-koblinger for chassis og panelgjennomføring Enkelthulls panelmonterte BNC-er binder skjermen direkte til chassiset, og gir mekanisk strekkavlastning og en kompakt gjennomføring som holder impedansbanen kort når kabler føres gjennom kabinettvegger. Se produkt → Ofte stilte spørsmål Er en 50 Ω BNC fysisk kompatibel med en 75 Ω BNC? Ja. Skalldiameteren, bajonetthakene og senterpinnediameteren er de samme, så en 50 Ω plugg låses fast i en 75 Ω jack og omvendt. Kompatibiliteten er kun mekanisk; den elektriske impedansen er fortsatt forskjellig. Kan blanding av 50 Ω og 75 Ω BNC-kontakter skade utstyr? Ikke direkte. Krysset reflekterer noen få prosent av signaleffekten, som vanligvis absorberes av kabelen og kontaktene. De praktiske risikoene er redusert videomargin, RF-kalibreringsfeil og senderens VSWR-beskyttelse som tripper på høyeffektslinker. Hvordan kan jeg finne ut om kabelen min er 50 Ω eller 75 Ω? Les jakkemerkingen hvis den er lesbar: RG-58 og RG-213 er 50 Ω; RG-59 og RG-6 er 75 Ω. Når merkingen mangler, verifiser koblingsgeometrien eller mål linjen hvis applikasjonen trenger et impedansbudsjett. Hvorfor er 75 Ω BNC-senterpinnen innfelt? Den innfelte, berøringssikre senterkontakten er en del av 75 Ω BNC-designen. Det hindrer brukeren i å berøre en direktesendt pin mens den lapper kringkastings- eller videostativer, og det reduserer sjansen for en utilsiktet kortslutning av skallet. Trenger jeg 75 Ω BNC-kontakter for SDI-video? Ja. SDI er en 75 Ω standard ende til ende. En 50 Ω-kontakt satt inn hvor som helst i banen legger til en refleksjon ved seriell datahastighet; korte testlapper kan bestå, men produksjonskoblingene skal forbli alle 75 Ω. .article-section table{display:table!important;width:100%;border-collapse:collapse;margin:0 0 18px;}.article-section thead{display:table-header-group!important;}.article-section tbody{display:table-row-group!important;}.article-section tr{display:table-row!important;}.article-section th{display:table-cell!important;font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section td{display:table-cell!important;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section h2{font-size:1.55em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:40px;margin-bottom:10px;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:1.2em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:28px;margin-bottom:8px;color:#0a2a4a;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;}.article-section .comparison-grid{display:grid;grid-template-columns:repeat(auto-fit,minmax(180px,1fr));gap:14px;margin:16px 0 20px;}.article-section .comparison-card{background:#f5f7fa;border:1px solid #e2e6ec;border-radius:8px;padding:14px 16px;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:120px}.pc-img{width:160px;min-width:160px;aspect-ratio:4/3;height:auto;min-height:120px;object-fit:cover;flex-shrink:0;display:block;align-self:stretch}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...
Koaksialkabelsammenligning: RG58 vs RG59 vs RG6 vs RG11 og koblingsmatching
Bransjenyheter
2026-08-14
Koaksialkabelsammenligning: RG58 vs RG59 vs RG6 vs RG11 og koblingsmatching
Å velge en koaksialkabel uten å sammenligne impedans, demping og koblingskompatibilitet ender vanligvis med dårlig signalkvalitet. Den praktiske regelen er kort: 50 Ω kabler som RG58 er for radioutstyr, testinstrumenter og kompakte RF-moduler, mens 75 Ω kabler som RG59, RG6 og RG11 er for video, TV, satellitt og bredbånd . Inne i hver impedansfamilie kommer beslutningen ned på kjørelengde, driftsfrekvens og hvor lett kabelen må bøye og terminere. Denne koaksialkabelsammenligningen dekker de fire vanligste RG-kablene, forklarer tallene som betyr noe, og tilordner hver kabel til kontaktserien som faktisk passer til den. Hva en koaksialkabelsammenligning må dekke Seks parametere bestemmer om en kabel vil fungere i din applikasjon: karakteristisk impedans, dempning per lengdeenhet, frekvenstak, ytre diameter, fleksibilitet og skjermingskvalitet. Av disse er det impedans og demping som forårsaker flest feilkjøp. Karakteristisk impedans — 50 Ω er standarden for RF-systemer, testutstyr og antenner; 75 Ω er standarden for video, TV og bredbånd. Uoverensstemmelser skaper refleksjoner og ekstra tap. Dempning — Målt i dB per 100 fot eller per meter, stiger dempningen når frekvensen øker. En kabel som fungerer på 10 MHz kan være ubrukelig ved 2,4 GHz over samme avstand. Frekvenstak — Den høyeste brukbare frekvensen før tap eller dimensjonal ustabilitet gjør kabelen upraktisk. Ytre diameter og fleksibilitet — Tykke kabler som RG11 har lavt tap, men en stor bøyeradius; tynne kabler som RG58 ruter enkelt, men mister mer signal. Skjerming — Flette- og folielag avviser forstyrrelser; dobbeltskjermede konstruksjoner passer til støyende industrimiljøer. Kabel-til-kontakt passer — Koblingsserien må samsvare med kabelens impedans og akseptere dens ytre leder og dielektriske diametre. RG58 vs RG59 vs RG6 vs RG11: Side-by-side Når impedansen deler gruppen i 50 Ω og 75 Ω familier, er de gjenværende forskjellene hovedsakelig dempning, diameter og stivhet. Tabellen nedenfor kondenserer sammenligningen. Tabell 1 — Typiske parametere for vanlige RG-koaksialkabler. Dempingsverdier er per 100 fot ved 100 MHz og varierer med produsent og konstruksjon. Parameter RG58 RG59 RG6 RG11 Karakteristisk impedans 50 Ω 75 Ω 75 Ω 75 Ω Ytre diameter 4,95 mm 6,15 mm 6,9-7,0 mm 10,3 mm Dielektrisk Solid PE Solid PE Skum PE Skum PE Typisk demping ved 100 MHz ~4,5 dB/100 fot ~3,5 dB/100 fot ~2,0 dB/100 fot ~1,5 dB/100 fot Vanlige applikasjoner Testledninger, korte RF-forbindelser Analog video, CCTV Satellitt, TV, bredbånd Lange utendørs drops RG58: Best for korte 50 Ω-forbindelser RG58 er det riktige valget for korte 50 Ω-forbindelser når fleksibilitet og enkel terminering betyr mer enn ultralavt tap. Den slanke diameteren på 4,95 mm og den loddede eller krympede senterlederen gjør den til standardkabelen for testledninger, radiopatch-ledninger og GPS-pigtails. Typisk tap går på omtrent 4,5 dB per 100 fot ved 100 MHz, så hold kjøringer under omtrent 10 m (33 fot) for UHF og kortere fortsatt ved 1 GHz. RG59: Akseptabelt for kort 75 Ω analog video RG59 fungerer akseptabelt for korte 75 Ω analog videokjøringer, men blir for tapsmessig over omtrent 50 MHz eller over 30-50 m (100-165 fot). Den er litt tykkere enn RG58 og lettere å terminere med BNC-kontakter enn RG6. Dempning på omtrent 3,5 dB per 100 fot ved 100 MHz gjør det imidlertid til et dårlig valg for høyoppløselig video eller lange kameraslipp. RG6: Standard 75 Ω bredbåndskabel RG6 er standard 75 Ω-kabel for satellitt-, kabel-TV og boligbredbånd fordi den kombinerer lavere demping med sterkere skjerming. Dielektrisk skumpolyetylen reduserer tapet til omtrent 2,0 dB per 100 fot ved 100 MHz, mer enn 40 prosent lavere enn RG59. Quad-skjermede versjoner avviser interferens i overbelastede miljøer, og F-type kontakter er standard terminering. RG11: Lavt tap for lange utendørs dråper RG11 er alternativet med lavt tap på 75 Ω for lange utendørs fall der RG6-dempning ville tvinge en forsterker. Dens tykkere skumdielektriske og større leder kuttet tap til omtrent 1,5 dB per 100 fot ved 100 MHz, og utvider brukbare løp til flere hundre fot. Avveiningen er en stiv 10,3 mm kabel med stor bøyeradius og krevende avslutning, så reserver RG11 for stamledninger og flerboligfordeling. Frekvens og avstand: Hvor langt kan hver kabel egentlig løpe? Dempning, ikke signalisering av hastighet, er det som begrenser ekte koaksialkjøringer. Følgende veiledning fungerer for de fleste installasjoner, forutsatt at kontaktene er riktig installert og systemet er impedanstilpasset. Under 30 MHz (HF-radio): RG58 kan dekke 30 m (100 fot) med akseptabelt tap; utover det, flytt til en 50 Ω-mater med lavere tap, for eksempel RG213- eller RG8-klassekabel. 50 til 500 MHz (VHF/UHF, TV): på 75 Ω-siden, bruk RG6; RG59 er kun for korte analoge dråper. På 50 Ω-siden, hold RG58 under 10 m og bytt til en dielektrisk skumkabel for lengre kjøringer. Over 1 GHz: RG58 og RG59 blir upraktiske over noen få meter. Bruk dielektriske, halvstive eller fleksible mikrobølgekabler med lavt tap, og par dem med SMA- eller N-kontakter. Hvilken kontakt som går med hvilken kabel Velg kontakten etter kabelen, ikke før. Kontakten må passe til kabelens impedans og akseptere dens ytre diameter; å tvinge feil passform er en vanlig årsak til intermitterende VSWR og signalfall. Tabell 2 – Matching av koaksialkabelfamilier til kontaktgrensesnitt og typiske applikasjoner. Kabel Impedans Typisk koblingsserie Vanlige applikasjoner RG58 50 Ω BNC, SMA, TNC, N Testledninger, radioforbindelser, GPS RG59 75 Ω BNC, F-type CCTV, sammensatt video RG6 75 Ω F-type, BNC Satellitt, kabel-TV, bredbånd RG11 75 Ω F-type Lang bredbåndsdistribusjon RG213 / RG8-klasse 50 Ω N, UHF Basestasjoner, matere med høy effekt BNC og TNC for tynne kabler BNC er standardkontakten for RG58 og RG59 i test- og videoapplikasjoner, mens TNC legger til en gjenget kobling som motstår vibrasjoner. BNCs bajonettlås er rask og pålitelig for patchledninger og instrumentfrontpaneler. For RG58 patch ledninger og RG59 video drops, et komplett utvalg av BNC-kontakter for fleksibel koaksialkabel dekker rett-, rettvinklet og skott-stiler. Tilpassede BNC-koblinger for fleksibel kabelprodusent, leverandør Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. er Kina BNC-koblinger for fleksibel kabelprodusent og BNC-koblinger for fleksibel kabelsu... Se produkt → N-Type for utendørs og høyere kraftkjøring N-type er 50 Ω utendørs arbeidshest, forseglet mot fuktighet og konsistent opp til 11 GHz, noe som gjør den til det sikreste valget for utsatte radiomatere. N-kontakter håndterer høyere effekt enn BNC og SMA, og deres værbestandige konstruksjon passer til antenner og basestasjoner. Når coax kjører forlate bygningen, velg N-type kontakter for fleksibel koaksialkabel med krympe- eller klemmefeste. Tilpassede N-koblinger for fleksibel kabelprodusent, leverandør Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. er Kina N-koblinger for fleksibel kabel-produsent og N-koblinger for fleksibel kabelforsyning... Se produkt → SMA for kompakte moduler SMA er den kompakte 50 Ω-kontakten for fleksible og halvstive kabler med liten diameter der kortplassen er begrenset og frekvensen er høy. SMA-kontakter er rangert godt innenfor mikrobølgeområdet og vises på radiomoduler, dempere og testadaptere. For små fleksible kabler, SMA-kontakter for fleksibel koaksialkabel bevare 50 Ω-grensesnittet uten hoveddelen av N eller BNC. Tilpassede SMA-koblinger for fleksibel kabelprodusent, leverandør Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. er Kina SMA-koblinger for fleksibel kabelprodusent og SMA-koblinger for fleksibel kabelsu... Se produkt → F-Type for RG6 og RG11 F-type er den rimelige 75 Ω skrukoblingen for RG6 og RG11, men kvaliteten avhenger sterkt av krympeverktøyet og koblingens finish. Bruk kompresjonsstilbeslag med RG6 og RG11 og unngå billige formstøpte kropper som korroderer utendørs. Applikasjonsbasert Coax-anbefaling De fleste koaksialvalgene faller inn i fire applikasjonsklasser: radio, video, bredbånd og test. Definer klassen først, og bruk deretter kabel- og koblingskartleggingen ovenfor. HF/VHF/UHF-radio (50 Ω): RG58 for korte patch- og jumper-løp; RG213 eller RG8-klasse for lengre feeds; N- eller UHF-kontakter; jord og beskytte enhver utendørs løping. CCTV og analog video (75 Ω): RG59 opp til omtrent 30-50 m; RG6 for lengre løpeturer; BNC-kontakter. Satellitt, kabel-TV og bredbånd (75 Ω): RG6 som standard dråpe; RG11 for lange utendørs spenn; F-type kontakter. Test og måling (50 Ω): RG58 med SMA eller BNC; verifiser VSWR og hold alle adaptere matchet. Basestasjoner og høyeffektsendere (50 Ω): matere med lavt tap med N eller 7/16 DIN-kontakter; RG213-klasse kabel eller bedre. For enhver kabel som krysser et tak eller en mast, legg til overspenningsvern ved bygningens inngangspunkt - se vår koaksial lynbeskyttelsesguide for rangerte produktfamilier og installasjonspraksis. Når du trenger å begrense en grensesnittfamilie fra de mange tilgjengelige seriene, vår Valgveiledning for RF-koaksialkontakt går gjennom hver type og dens tiltenkte bruk. Anskaffelseshensyn Koblings- og kabeldefekter vises sjelden i en ohmmetertest; de vises som intermitterende VSWR, korrosjon eller støyende video etter installasjon. Fire sjekker fanger opp de fleste problemene før kjøpet. Kabeldiameter kontra kontaktinngang: verifiser ytre diameter og dielektrisk diameter mot kontakttegningen; en forskjell på 0,2 mm kan ødelegge en krympe. Plating: gullbelagte kontakter passer til kritiske og lav-intermodulasjonsveier; nikkel er akseptabelt for generell innendørs bruk. Impedanskonsistens: bekreft 50 Ω eller 75 Ω merking på både kabel og kontakt; blande familier er den vanligste feltfeilen. Batchdata: be om dempnings- og VSWR-testverdier i stedet for kun å stole på katalogtall. Forsyning med én kilde: å kjøpe kabel, kontakter, adaptere og overspenningsvern fra én RF-leverandør holder toleransene på linje; den detaljert oversikt over vår one-stop RF-forsyningskapasitet forklarer hvordan denne arbeidsflyten er organisert. Ofte stilte spørsmål Dette er spørsmålene kjøpere stiller oftest når de sammenligner koaksialkabler. Er RG6 bedre enn RG59? Ja for satellitt, bredbånd og ethvert løp over noen få meter: RG6 har omtrent 40 prosent lavere demping og sterkere skjerming. RG59 er kun å foretrekke for korte innendørs analoge videokjøringer der fleksibiliteten og billigere terminering betyr noe. Kan jeg bruke RG58 for CCTV? Nei. CCTV-kameraer og -opptakere forventer en 75 Ω signalbane, mens RG58 er 50 Ω. Bruk RG59 for korte kamerakjøringer eller RG6 for lengre, avsluttet med BNC-kontakter. Hva skjer hvis jeg blander 50 Ω og 75 Ω komponenter? Impedansmistilpasningen forårsaker refleksjoner som reduserer signalnivået og øker returtapet. Systemet kan fortsatt fungere ved lave frekvenser eller korte avstander, men det blir upålitelig ved UHF og oppover. Hvilken kontakt skal jeg bruke for RG58? BNC for generell test- og patchbruk, SMA for kompakte moduler, TNC når vibrasjoner er et problem, og N for utendørs eller høyere effektkjøringer. Start med impedans, deretter kjørelengde og frekvens, deretter koblingsfamilien. Denne sekvensen gjør enhver sammenligning av koaksialkabel til et kort spesifikasjonsark – og den sikrer at kabelen du velger faktisk kan termineres med kontakter som er tilgjengelige, verifisert og priset for volumet ditt. .article-section table{display: table!important;}.article-section thead{display: table-header-group!important;}.article-section tbody{display: table-row-group!important;}.article-section tr{display: table-row!important;}.article-section th{display: table-cell!important;}.article-section td{display: table-cell!important;}.article-section table caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;}.article-section th{font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section td{border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section h2{font-size:1.55em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:40px;margin-bottom:10px;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:1.2em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:28px;margin-bottom:8px;color:#0a2a4a;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:120px}.pc-img{width:160px;min-width:160px;aspect-ratio:4/3;height:auto;min-height:120px;object-fit:cover;flex-shrink:0;display:block;align-self:stretch}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...
12G BNC-kontaktveiledning: 75-Ohm koaksiale kontakter for 4K og 8K SDI videosystemer
Bransjenyheter
2026-09-04
12G BNC-kontaktveiledning: 75-Ohm koaksiale kontakter for 4K og 8K SDI videosystemer
En 12G BNC-kontakt er en 75-ohm RF-koaksialkontakt konstruert for å bære 12G-SDI-signaler opp til 12 Gbps, som støtter 4K- og 8K-video over en enkelt kabel. Det er ikke bare en "standard BNC" med et annet delenummer; dens elektriske ytelse, mekaniske toleranser og skjermingsdesign er optimalisert for de høyere datahastighetene til SMPTE ST 2082. Å kjøpe en 12G BNC-kontakt uten å sjekke frekvensområde, returtap og impedanskonsistens er en vanlig årsak til intermitterende videofeil i kringkastings- og Pro AV-systemer. Hva er en 12G BNC-kontakt? Det direkte svaret er dette: en 12G BNC-kontakt er en 75-ohm koaksialkontakt bygget for 12G-SDI digitale videosignaler, som er definert av SMPTE ST 2082 og bærer omtrent 11,88 Gbps med nyttelastdata. Den brukes i applikasjoner der video med høy båndbredde beveger seg over koaksialisering, inkludert kamerautganger, videorutere, skjermer og testutstyr. Selv om bajonettkoblingen ser ut som alle andre BNC, opprettholder 12G-klassifiserte kontakter en kontrollert 75-ohm karakteristisk impedans opp til godt over 4 GHz, typisk 12 GHz. Denne stabiliteten er det som holder øyediagrammet åpent, reduserer jitter og forhindrer refleksjoner forårsaket av impedansdiskontinuiteter. 12G BNC vs Standard BNC: Det som virkelig betyr noe De avgjørende forskjellene er impedansstabilitet, båndbredde, returtap og skjermingseffektivitet – ikke selve den mekaniske bajonettkoblingen. En standard 50-ohm BNC eller en eldre 75-ohm BNC kan fysisk parre seg med en 12G BNC-kontakt, men det elektriske misforholdet vil forringe signalkvaliteten. Her er den praktiske sammenligningen: Sammenligningstabell: standard BNC vs 12G BNC-kontakter Parameter Standard BNC 12G BNC Impedans 50 eller 75 ohm Kun 75 ohm Båndbredde DC til 4 GHz typisk DC til 12 GHz eller høyere Returtap Ofte uspesifisert Vanligvis 15 dB eller bedre ved 12 GHz Innsettingstap Mindre kritisk Lavt og stabilt over videobåndet Skjerming Tilstrekkelig for lavfrekvent Forbedret skjerming for høyfrekvent isolasjon Typisk bruk Legacy video, instrumentering 12G-SDI, 4K/8K kringkasting, Pro AV Virkningen i den virkelige verden er enkel. En dårlig kontakt på en 12G-SDI-kobling kan introdusere signalrefleksjoner som forårsaker synlige artefakter, rammefall eller fullstendig tap av lås. I lange kabelstrekninger blir forskjellen mellom en ekte 12G BNC og en generisk BNC enda tydeligere. Nøkkelspesifikasjoner å sjekke før du kjøper Når du velger en 12G BNC-kontakt, verifiser først fire spesifikasjoner: impedans, frekvensområde, returtap og kontaktmateriale. Disse verdiene bestemmer om kontakten vil fungere i en 12G-SDI-bane eller skape en usynlig flaskehals. Impedans : Må være 75 ohm. En 50-ohm-kontakt vil forårsake en impedansdiskontinuitet og øke refleksjoner. Frekvensområde : Se etter DC til minst 4,5 GHz for 12G-SDI, med 12 GHz-klassifiserte design som gir mest takhøyde. Returtap : 15 dB eller bedre ved interessefrekvensen er et godt utgangspunkt; 20 dB er utmerket. VSWR : Lavere er bedre. En VSWR på 1,1 eller mindre ved 12 GHz er typisk for deler av høy kvalitet. Kontaktplettering : Gull- eller sølvbelegg reduserer kontaktmotstanden og forbedrer holdbarheten. Kroppsmateriale : Messing med nikkelbelegg eller rustfritt stål for tøffe miljøer. Utover elektriske verdier, kontroller at kontaktens kabelinnføring samsvarer med kabeldiameteren. Hvis hylsen er for løs eller for stram for koaksialkabelen, vil endeavslutningen være mekanisk svak og mottakelig for signallekkasje. BNC-koblingstyper for 12G SDI Velg en koblingsstil basert på hvor den skal bo i systemet: en kabel, et PCB eller et panel. Hvert fysisk format har spesifikke ytelsesimplikasjoner for 12G-SDI-installasjon. Fleksible kabel BNC-kontakter BNC-koblinger for fleksibel kabel med flere termineringsalternativer Disse kontaktene er designet for fleksible 75 ohm kringkastingskabler, og tilbyr krympe-, klem- eller loddeavslutninger og strekkavlastning for å sikre pålitelig ytelse i kabelenheter som ofte flyttes. Se produkt → Fleksible kabel BNC-kontakter er det vanligste valget for kamerakabler, patchkabler og studiokjøringer. De er ment å termineres på fleksible 75 ohm kringkastingskabler og må gi lavt innsettingstap pluss god strekkavlastning, fordi disse kablene ofte flyttes og kobles til igjen. I et 12G-SDI-miljø må en fleksibel kabelkontakt holde senterlederen og skjermingen tett. En løs hylse kan skape en liten impedanshump som er nok til å redusere returtap ved 12 GHz. PCB-monterte BNC-kontakter PCB-monterte BNC-kontakter for High-Speed Signal Integrity Disse kontaktene er designet for direkte PCB-montering, og opprettholder impedansintegritet gjennom kortovergangen, noe som gjør dem egnet for 12G-SDI-utstyr der parasittiske effekter må minimeres. Se produkt → PCB-monterte BNC-kontakter brukes på videobrytere, skjermer, sendere og annet utstyr der kontakten må loddes direkte til et kort. For 12G-SDI bør kontaktens pinnelengde og jordplantilkobling optimaliseres for å minimere parasittisk kapasitans og induktans. Disse kontaktene er også valgt for frontpanel I/O-porter. De beste PCB-monteringsdesignene plasserer jordpinnene nær senterpinnen for å redusere sløyfeområdet og forbedre høyfrekvent ytelse. Skottmonterte BNC-koblinger Skottmonterte BNC-koblinger for Panel Feedthrough Med enkelthulls muttermontering for kompakt panelinstallasjon, gir disse kontaktene impedanskontinuitet over barrierer og støtter ulike bakre termineringer for allsidig systemintegrasjon. Se produkt → Skottmonterte BNC-koblinger er designet for veggplater, utstyrschassis og koblingsbokser. De lar en kabel passere gjennom et panel mens de opprettholder en solid jordforbindelse til kabinettet. I kringkastingsanlegg er skottkontakter ofte overgangspunktet mellom studiokabling og en videoruter. Deres flens- og mutterarrangement må trekkes til konsekvent; selv små variasjoner kan påvirke grensesnittet med panelet og endre returtapet. Anskaffelseshensyn for 12G BNC-kontakter De største anskaffelsesrisikoene er feil impedans, utilstrekkelig frekvensvurdering og inkonsekvente mekaniske toleranser. Disse problemene dukker ikke opp ved første inspeksjon; de vises over tid eller på signalintegritetsteststadiet. Be om datablad : Leverandøren bør publisere frekvensområde, returtap, innsettingstap og VSWR. Hvis den ikke er tilgjengelig, behandle delen som ubekreftet. Sjekk hylsens dimensjoner : Hylsen må samsvare med diameteren på kabelkappen. En feiltilpasset hylse kan forårsake skjermingslekkasje og gjøre terminering vanskelig. Vurder pletteringstykkelse : Nikkel er fint for innendørs bruk; gull eller sølv er bedre for langsiktig korrosjonsbestandighet. Be om batchkonsistens : I store installasjoner skaper senterkontaktdiametervariasjonen mellom batcher problemer med innsettingskraft og elektrisk stabilitet. Bruk riktig verktøy : Et dedikert krympeverktøy for sentertappen og hylsen er obligatorisk for repeterbar ytelse. En annen praktisk faktor er tilpasning til eksisterende infrastruktur. Hvis ditt nåværende oppdateringspanel bruker standard BNC-kontakter, er ikke den fysiske kompatibiliteten problemet; det elektriske misforholdet er. Oppgradering til 12G-klassifiserte kontakter betyr ofte å se gjennom hele koblingskjeden, fra kabel til panel til utstyrsport. Real-World applikasjonsscenarier og installasjonstips I praksis vises 12G BNC-kontakter på tre hovedsteder: kamerautgangen, patchpanelet og utstyrets I/O-port. Hvordan du avslutter hver enkelt påvirker direkte signalbanen. Kamerautgang til sender : Bruk en fleksibel kabelkobling med sterk strekkavlastning. Kabelen kobles konstant til igjen, så senterpinnen og hylsen må overleve gjentatt bøying. Studio patchpanel : Skottkoblinger er standard her. De trenger et solid flensmuttermoment og en ren jordbane til metallpanelet. Videoruter I/O : PCB-monteringskontakter holder ytelsen tett. Vær oppmerksom på brettfotavtrykket og hold loddeenden på senterpinnen godt innenfor den anbefalte lengden. Lange løp : For løp over 100 meter, velg halvstive eller høyytelses fleksible koblinger som reduserer innsettingstap og forbedrer returtapet. Den generelle regelen er å unngå in-line skjøting med mindre det er absolutt nødvendig. Hver ekstra sammenkobling legger til refleksjon og tap. Hvis en skjøt er uunngåelig, bruk den samme 12G-klassifiserte kontakten på begge sider og test koblingen med en signalgenerator eller bølgeformmonitor. Ofte stilte spørsmål om 12G BNC-kontakter Er 12G BNC-kontakter kompatible med standard BNC-kontakter? Ja, de bruker samme bajonettkobling og er fysisk interoperable. Men hvis du kobler en 12G-klassifisert kontakt med en lavkvalitets 75-ohm eller 50-ohm BNC, begrenses den generelle koblingsytelsen av den svakere delen. For en ekte 12G-SDI-bane bør hver kobling i kjeden være 75 ohm og klassifisert for nødvendig båndbredde. Kan jeg bruke en vanlig 75-ohm BNC for 12G-SDI? Bare hvis kontakten er spesifikt testet for 12G-SDI-frekvenser. Mange eldre 75-ohm BNC-er er vurdert til bare 1 til 2 GHz og vil forårsake signalrefleksjoner ved 12G-datahastigheter. Sjekk dataarket for frekvensområde og returtap før du gjør den antagelsen. Hva er forskjellen mellom en 50-ohm og en 75-ohm BNC? Senterkontaktdiameteren og dimensjonene for dielektrisk materiale er forskjellige. En 50-ohm BNC har en større senterpinne i forhold til dielektrikumet, mens en 75-ohm BNC har en mindre senterpinne. Bruk av en 50-ohm-kontakt på en 75-ohm-linje skaper en impedansmismatch som kan forårsake refleksjoner og feil. Hvordan bekrefter jeg at en BNC-kontakt virkelig er vurdert for 12G-SDI? Se på produsentens publiserte spesifikasjoner: frekvensområde, returtap, VSWR og impedans. En ekte 12G BNC vil i det minste nevne kompatibilitet med SMPTE ST 2082 eller en båndbredde til 12 GHz. "12G" i produktnavnet er ikke nok; bekrefte tabellene og testdataene. Hvilke termineringsverktøy trengs for 12G BNC-kontakter? Vanligvis trenger du et krympeverktøy for senterpinnen, et separat krympeverktøy for hylsen og en kabelkutter og stripeverktøy. For halvstive kabler kan det være nødvendig med et spesialisert kabelpreparasjonsverktøy. Følg leverandørens anbefalte strimmeldimensjoner for best resultat. Siste takeaway For 12G-SDI og 4K/8K-video er 75-ohm BNC-kontakten ikke en varedel; det er en aktiv komponent av signalbanen. Velg kontakter med verifisert impedans, båndbredde og returtap, velg riktig monteringsstil for applikasjonen, og avslutt dem med riktig verktøy. Hvis du fortsatt velger mellom forskjellige RF-kontaktfamilier, les vår RF koaksiale kontakter guide kan gi en bredere oversikt over typer, spesifikasjoner og utvalgskriterier. .article-section{max-width:100%;}.article-section table{display: table!important;}.article-section thead{display: table-header-group!important;}.article-section tbody{display: table-row-group!important;}.article-section tr{display: table-row!important;}.article-section th{display: table-cell!important;}.article-section td{display: table-cell!important;}.article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;}.article-section th{font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section td{border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section h2{font-size:1.55em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:40px;margin-bottom:10px;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:1.2em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:28px;margin-bottom:8px;color:#0a2a4a;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:120px}.pc-img{width:160px;min-width:160px;aspect-ratio:4/3;height:auto;min-height:120px;object-fit:cover;flex-shrink:0;display:block;align-self:stretch}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...
75 Ohm koaksialkontaktveiledning: Typer, spesifikasjoner og valgtips
Bransjenyheter
2026-09-14
75 Ohm koaksialkontaktveiledning: Typer, spesifikasjoner og valgtips
En 75 ohm koaksial kontakt er en RF-kontakt designet for å opprettholde en 75 ohm karakteristisk impedans over grensesnittet, noe som gjør den til det riktige valget for video, kringkasting, kabel-TV og telekommunikasjonsforbindelser som bruker 75 ohm kabel. Impedanstilpasning betyr mer enn pinnestørrelse: en kontakt med feil impedans skaper refleksjoner, øker returtapet og forringer signalet ved mottakeren. De vanligste 75 ohm-typene er BNC, F-type, N-type og TNC, med BNC som dominerer profesjonell video og F-type dominerer bredbåndsaksess. Denne veiledningen forklarer hva som definerer en 75 ohm koaksial kontakt, hvilke typer du vil møte, hvordan du unngår å blande den med 50 ohm maskinvare, og hva du bør sjekke før du legger inn en bulk- eller prosjektbestilling. Hva er en 75 Ohm koaksialkontakt? En 75 ohm koaksial kontakt er en kontakt hvis mekaniske geometri, dielektriske dimensjoner og kontaktdesign er tilpasset den 75 ohm karakteristiske impedansen til en bestemt koaksialkabel. Det er ikke bare en mindre eller billigere versjon av en 50 ohm-kontakt; senterlederen og dielektriske diametere er proporsjonert forskjellig for å oppnå 75 ohm ytelse. Mistilpasset impedans forårsaker signalrefleksjoner i krysset. Den reflekterte energien legger til foroversignalet, produserer krusning i passbåndet og øker spenningsstående bølgeforhold (VSWR). I et 50 ohm-system kan det å sette inn en 75 ohm-kontakt eller adapter fungere for korte testledninger, men det skader koblingsbudsjettet og kan svikte EMC-kravene. For permanent installasjon er en 75 ohm kontakt den riktige komponenten. Nøkkelegenskaper å sjekke er karakteristisk impedans, frekvensområde, returtap eller VSWR, og kabelserien kontakten passer til, for eksempel RG-6, RG-59 eller RG-11. En kontakt beregnet for 75 ohm, men laget for RG-59, vil ikke mekanisk passe RG-6 uten å tilpasse seg, så kabelfamilien må matche kontaktstørrelsen. Vanlige 75 Ohm koaksiale koblingstyper For praktiske installasjoner dekker fire familier nesten hver 75 ohm-applikasjon: BNC for profesjonell video, F-type for kabel-TV og bredbånd, N-type for utendørs og høyere kraftforbindelser, og TNC for robuste eller gjengede miljøer. BNC (bajonett Neill-Concelman) - 75 Ohm En 75 ohm BNC-kontakt er standardgrensesnittet for SDI-video, kringkastingskameraer, CCTV DVR-er og mange testinstrumenter. Bajonettkoblingen låser seg raskt og gir repeterbar ytelse på 75 ohm opp til omtrent 1 GHz for vellagde deler, selv om mange kommersielle BNC-er er spesifisert til bare 500 eller 750 MHz. Du kan identifisere en ekte 75 ohm BNC ved dens mindre senterpinne sammenlignet med 50 ohm-versjonen, men den sikreste kontrollen er delenummeret eller databladet. 75 Ohm BNC RF koaksiale kontakter for kringkasting og CCTV Denne BNC-kontaktlinjen dekker både 50 og 75 ohm-typer, med 75 ohm-versjonen egnet for SDI-video, kringkastingskameraer og testutstyr. Bajonettkobling muliggjør rask låsing og pålitelige tilkoblinger. Se produkt → F-Type - 75 Ohm F-type kontakter er allestedsnærværende i kabel-TV, satellitt-IF-distribusjon og bredbåndsinternett fordi de er rimelige, enkle å installere og tilpasset RG-6 og RG-59 drop-kabler. De fleste F-kontakter er designet for 75 ohm bruk; gjenge- eller kompresjonsversjoner fungerer godt inne i en bygning, mens værforseglede versjoner brukes til utendørs fall. Compression F-kontakter foretrekkes fremfor krympetyper for pålitelig kabeloppbevaring og konsistent signalkvalitet. F-Type koaksiale kontakter for CATV og satellittfall Disse F-type kontaktene er designet for bolig- og kommersiell kabel-TV, satellitt og bredbåndsdistribusjon. Gjengede versjoner passer til utendørs bruk, mens kompresjonstyper gir sikker kabelholding. Se produkt → N-type - 75 Ohm Selv om N-type-kontakten ofte er assosiert med 50 ohm RF-systemer, eksisterer en 75 ohm N-type versjon og brukes i telekommunikasjonsbasestasjoner, headend-utstyr og utendørs trunk-kabler der det kreves et værbestandig, gjenget grensesnitt. 75 ohm N-kontakten har en annen senterlederstørrelse enn 50 ohm-typen, så de to bør ikke byttes om. Bruk den når du trenger robust mekanisk ytelse og stabilt avkastningstap i krevende miljøer. N-type koaksiale kontakter med 75 ohm-alternativer N-serien gir skrukoblinger med høy pålitelighet og vibrasjonsmotstand, tilgjengelig i 50 eller 75 ohm. Egnet for telecom-backhaul, utendørs trunklinjer og mikrobølgetestsystemer. Se produkt → TNC og andre typer TNC-koblinger er gjengede versjoner av BNC og er noen ganger spesifisert for vibrasjonsutsatte installasjoner der bajonetten kan løsne. For lavfrekvente video- eller lydpatchpaneler er RCA-kontakter også 75 ohm-kompatible i mange tilfeller, men de er ikke ekte RF-kontakter og brukes sjelden utover noen få hundre megahertz. 50 ohm vs 75 ohm kontakter: Hva skjer hvis du blander dem? Blanding av 50 ohm og 75 ohm kontakter anbefales aldri for en permanent RF-kobling, men effektene avhenger av frekvens, effektnivå og kabellengde. I et video- eller bredbåndssystem er det mest synlige resultatet lavere signal-til-støy-forhold, spøkelser eller mikrorefleksjoner i analog video, og økt bitfeilrate i digitale signaler. Tabellen nedenfor oppsummerer de praktiske forskjellene mellom 50 ohm og 75 ohm kontakter. Praktisk sammenligning mellom 50 ohm og 75 ohm koaksialkontakter Parameter 50 Ohm kontakt 75 Ohm kontakt Vanlige bruksområder RF-strøm, antenner, Wi-Fi, mobilnett, testutstyr Video, kringkasting, CATV, CCTV, telekom Senterlederstørrelse Større for en gitt skallstørrelse Mindre Returtap ved bruk med 75 ohm kabel Dårlig, vanligvis rundt 14 dB Bra, vanligvis over 25 dB for kvalitetsdeler Fysisk kompatibilitetsrisiko BNC- og N-typer kan pares med 75 ohm-versjoner Samme risiko; elektrisk uoverensstemmelse er skjult av den mekaniske passformen Anbefaling Må ikke erstattes i 75 ohm-systemer Bruk kontaktens tiltenkte impedans Fordi en 50 ohm BNC fysisk vil pare seg med en 75 ohm BNC-kontakt, skaper mange teknikere ved et uhell en mismatch som ikke er synlig fra utsiden. Kontroller alltid koblingens delenummer før installasjon, og hvis en kobling må skiftes i feltet, merk den tydelig. Hvordan velge en 75 Ohm koaksialkontakt Du velger en 75 ohm-kontakt ved først å matche kabelserien, deretter bekrefte impedans, frekvensgrenser og mekanisk montering. Den vanligste valgfeilen er å kjøpe en kontakt for feil kabeldiameter; sjekk alltid at kontaktkroppen, senterpinnen og krympe- eller kompresjonsfittingen er dimensjonert for din kabeltype. Kritiske spesifikasjoner å vurdere Impedans: 75 ohm nominelt, verifisert av koblingskonstruksjon, ikke av etikett alene. Frekvensområde: for eksempel BNC opp til 1 GHz, F-type til 1 GHz eller 3 GHz avhengig av karakter, N-type til flere GHz. Returtap / VSWR: for kringkastingskvalitet, se etter returtap på minst 25 dB over driftsbåndet; for RF-bredbånd er en VSWR bedre enn 1,3:1 et typisk mål. Kabelkompatibilitet: RG-59 for tynne 75 ohm drops, RG-6 for standard bredbånd drops, og RG-11 for tykk trunkkabel. Monteringsstil: kabelmontering, skott, flens, PCB eller mikrostrip; hver påvirker installasjonsarbeid og miljøvern. Materiale og plating: gullbelagte kontakter motstår korrosjon for utstyr med høy pålitelighet; Nikkel eller tinnbelagte kropper er akseptable for innendørs drops. Anskaffelseshensyn Når du kjøper fra en produsent, be om kontaktens fullstendige datablad, inkludert materialkvalitet, pletteringstykkelse og testmetoden som ble brukt til å rapportere VSWR. Noen rimelige kontakter ser identiske ut, men har uregelmessige dielektriske gap som forårsaker intermitterende refleksjoner. For store kjøringer, be om en prøve først, test verktøyets kompatibilitet og inspiser sammenkoblingssyklusen hvis kontakten vil bli koblet fra ofte. Typiske bruksområder for 75 Ohm koaksiale kontakter 75 ohm koaksiale kontakter finnes overalt hvor impedanstilpassede video- eller bredbåndssignaler distribueres. De viktigste bruksområdene er: Kringkasting og profesjonell video: SDI-kamerakoblinger, studiorutere, patch-brønner og produksjonsbrytere bruker 75 ohm BNC-kontakter. CCTV-sikkerhet: DVR-til-kamera-tilkoblinger bruker ofte 75 ohm BNC over RG-59-kabel; noen installasjoner bruker F-type for IP-kamerafeeder. Kabel-TV og bredbånd: F-type kontakter dominerer fallet fra kranen til modemet eller set-top-boksen. Telekommunikasjon: 75 ohm TNC- eller N-kontakter vises i høyhastighets digitale abonnentlinjer, trådløs backhaul og tidskoblinger. Test og måling: laboratorievideo- eller basebåndutstyr bruker ofte 75 ohm BNC for å unngå jitter og amplitudefeil. Ofte stilte spørsmål Nedenfor er spørsmålene kjøpere og teknikere oftest stiller om 75 ohm koaksiale kontakter. Kan jeg bruke en 75 ohm kontakt på 50 ohm kabel? Nei. Kontaktens indre lederdiameter samsvarer ikke med 50 ohm kabelgeometrien, og impedansdiskontinuiteten vil forårsake refleksjoner og høyere tap. Selv for korte patch-ledninger er det ikke en pålitelig løsning. Hvordan kan jeg finne ut om en BNC-kontakt er 75 ohm eller 50 ohm? Mål senterstiftens diameter med en skyvelære, eller sjekk produsentens delenummer. For standard BNC har en 75 ohm-versjon vanligvis en mindre senterpinne enn en 50 ohm-versjon, men nøyaktige diametre avhenger av kontaktstandarden. Er F-type kontakter alltid 75 ohm? F-type kontakter er nesten universelt utformet for 75 ohm kabelsystemer som CATV og satellitt IF. I praksis innebærer F-type 75 ohm, men sjekk alltid dataarket når kontakten brukes over 1 GHz. Hva er maksimal frekvens for en 75 ohm BNC? 75 ohm BNC-kontakter av god kvalitet er vanligvis spesifisert til rundt 1 GHz. Noen presisjonsversjoner er vurdert til 1,5 eller 2 GHz, men utover det har returtapet en tendens til å forringes raskt. Råd om endelig valg For en pålitelig 75 ohm installasjon, velg først en kontakt som matcher kabeltypen din, og kontroller deretter impedansen, frekvensklassifiseringen og VSWR. Ikke stol på fysisk kompatibilitet mellom 50 ohm og 75 ohm kontakter, og test en prøve før du gjør et stort kjøp. Bla gjennom Valgveiledning for RF-koaksialkontakt for en dypere teknisk oversikt, eller se gjennom komplett produktutvalg for koblinger for å sammenligne BNC, F-type, N-type og andre serier på ett sted. En leverandør med en bred kontaktportefølje kan hjelpe deg med å standardisere den riktige 75 ohm-kontakten for hver applikasjon. .article-section table{display: table!important;}.article-section thead{display: table-header-group!important;}.article-section tbody{display: table-row-group!important;}.article-section tr{display: table-row!important;}.article-section th{display: table-cell!important;font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section td{display: table-cell!important;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section h2{font-size:1.55em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:40px;margin-bottom:10px;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:1.2em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:28px;margin-bottom:8px;color:#0a2a4a;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;line-height:1.8;color:#1f242b;}.article-section .cards{display:grid;grid-template-columns:repeat(auto-fit,minmax(200px,1fr));gap:16px;list-style:none;padding:0;margin-bottom:16px;}.article-section .cards li{background:#f7f9fb;border:1px solid #e2e6ea;border-radius:8px;padding:16px;font-size:16px;margin-bottom:0;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:120px}.pc-img{width:160px;min-width:160px;aspect-ratio:4/3;height:auto;min-height:120px;object-fit:cover;flex-shrink:0;display:block;align-self:stretch}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...
Kan en SMA-kontakt overføre et klokkesignal? Praktiske grenser og brukstilfeller
Bransjenyheter
2026-10-29
Kan en SMA-kontakt overføre et klokkesignal? Praktiske grenser og brukstilfeller
Ja, en SMA-kontakt kan overføre et klokkesignal, og det er en av de vanligste måtene å flytte en klokke mellom brett, instrumenter og stativpaneler. Selve kontakten er sjelden det som begrenser resultatet. Det som begrenser det er 50-ohm-miljøet rundt det: PCB-lanseringen, sporgeometrien, kabelen, returbanen og kanthastigheten til driveren. Brukt inne i en kontrollert impedansbane, passerer et standard 50-ohm SMA-grensesnitt klokkekanter rent fra noen få megahertz opp til omtrent 18 GHz med brukbar båndbredde. Slippet ned på et tilfeldig spor, med en lang uterminert stubb og en feilaktig kilde, vil den samme kontakten vise ringing, oversving og jitter uansett hvor godt den er laget. Hva en SMA-kontakt faktisk gjør med et klokkesignal En SMA-kontakt er en transparent 50 ohm overgang når den brukes riktig, og noe i nærheten av en liten antenne når den ikke er det. Det er ikke et filter, en buffer eller en driver, og det regenererer ikke en kant. Dens jobb er å føre signalet fra en koaksialkabel inn i et kort, eller omvendt, samtidig som impedansen holdes konstant og returstrømmen nær signalet. Tre forhold må gjelde samtidig: Konstant 50 ohm impedans fra kilde til last. SMA er et 50 ohm grensesnitt. En 75-ohm videobane, et 100-ohm differensialpar eller en CMOS-utgang uten seriemotstand reflekterer alle ved lanseringen. Båndbredde som dekker overtonene, ikke bare det fundamentale. En 100 MHz klokke med en 1 ns kant bærer meningsfull energi langt forbi 1 GHz. En mekanisk ren lansering uten stubber. Overdimensjonerte puter, en ubrukt via-trommel eller en kontakt som sitter på enden av en lang spore, legger til induktans og kapasitans som ser ut som ringer. Klokkefrekvens er ikke det samme som båndbredde Tallet som avgjør om en SMA-kobling fungerer er båndbredden som kreves av kanten, ikke klokkefrekvensen som er skrevet ut på dataarket. Et første-ordens estimat er båndbredde = 0,35 delt på 10-90 % stigetid. En 100 MHz klokke med en 1 ns kant trenger omtrent 350 MHz analog båndbredde; en 2,5 GHz klokke med en 80 ps kant trenger omtrent 4,4 GHz. Nødvendig båndbredde estimert til 0,35 delt på stigetid. Egnethet forutsetter en kontrollert 50-ohm lansering og en matchet kilde. Klokkefrekvens Hevetid for kant Båndbredde nødvendig SMA-egnethet 10 MHz 5 ns Omtrent 70 MHz Komfortabel med alle standard SMA 100 MHz 1 ns Omtrent 350 MHz Komfortabel 500 MHz 300 ps Omtrent 1,2 GHz Bra 1 GHz 150 ps Omtrent 2,3 GHz Bra with a clean launch 2,5 GHz 80 ps Omtrent 4,4 GHz Gjennomførbar, layoutkvalitet avgjør 10 GHz 25 ps Omtrent 14 GHz Kun presisjonsgrad Under ca. 18 GHz bidrar kontakten svært lite til det budsjettet. Over den tar presisjonsgrensesnitt som 2,92 mm og 2,4 mm over, og standard SMA er ikke lenger den rette delen for jobben. Hva et standard SMA-grensesnitt tilbyr elektrisk Standard SMA er et 50-ohm, gjenget, semi-presisjon koaksialt grensesnitt, og dets grunnleggende tall er mer enn tilstrekkelig for vanlig klokkearbeid. Tallene som er verdt å vite er disse: Impedans: 50 ohm nominell, holdt konstant gjennom det sammenkoblede paret. Brukbar båndbredde: DC til 18 GHz for standardkvaliteter, med presisjonsgrader som når 26,5 GHz og mer. VSWR: typisk 1,15 til 1,35 over båndet, omtrent -23 til -17 dB returtap. Kobling: 1/4-36 UNS gjenger, typisk vurdert for rundt 500 paringssykluser. Konstruksjon: PTFE dielektrisk, gullbelagt senterkontakt, rustfritt eller messinghus. Der SMA taper terreng er tetthet og blindparing, ikke elektrisk ytelse. Typiske klokkerelevante egenskaper etter grensesnitt. Verdier er veiledende; bekreft mot det spesifikke dataarket før du forplikter deg. Grensesnitt Kobling Brukbar båndbredde Typisk klokkebruk SMA Gjenget 18 GHz Benk, brettkant, stativpaneler RP-SMA Gjenget 18 GHz Trådløst utstyr, ikke generell klokkeruting SMB Snap-on 4 GHz Tette paneler hvor plass slår båndbredde SMP Blind kompis 40 GHz Brett-til-bord klokkekoblinger 2,92 mm Gjenget 40 GHz Klokker over 18 GHz Flaskehalsen er vanligvis lanseringen, ikke kontakten De fleste klokkeproblemer som skyldes et SMA-grensesnitt, er faktisk forårsaket av overgangen fra koaksiallinjen til PCB. Tre feil dukker opp igjen og igjen på klokkelinjer: et signalspor som trekker seg ned under kontakten og deretter utvides igjen, og skaper en lokal impedanshump; jord vias plassert for langt fra signalpinnen, og tvinger returstrømmen til å sløyfe rundt; og en senterpinne med gjennomgående hull som strekker seg under brettet, og fungerer som en kort stump som gir resonans på noen få gigahertz. En god lansering holder bakkens retur innenfor en brøkdel av en millimeter fra signalpinnen, bruker et jordplan rett under puten, og presenterer et konsekvent 50 ohm fotavtrykk fra sporet inn i kontakten. SMA PCB-monterte RF koaksiale kontakter Gjennomhulls- og SMT SMA-kontakter for PCB-oppsett, støtter automatisert montering, tape-og-spolemballasje og pålitelige RF-lanseringer opp til 12,4 GHz. Se produkt → Kabelvalg endrer svaret En klokke som føres gjennom en meter med generisk koaksialkabel er et annet problem enn en klokke som føres gjennom 150 mm halvstiv koaksialkabel. Kabeltap øker med frekvensen, så en enhet som passerer en 10 MHz klokke uten synlig forringelse kan synlig runde kantene på en 2,5 GHz klokke. Fleksibel kabel er praktisk, men tapet og fasedriften under bøying er høyere. Halvstiv og semifleksibel kabel holder geometrien sin, slik at impedansen forblir nærmere nominell langs kjøringen og fasen forblir repeterbar - og det er grunnen til at halvstiv forblir standard i instrument-til-instrument-klokkedistribusjon og i fasekritiske testoppsett. RP-SMA og andre varianter: Samme elektro, forskjellig mekanikk SMA med omvendt polaritet har samme 50 ohm impedans og samme omtrentlige båndbredde som standard SMA; kun kjønn på senterkontakten endres. En RP-SMA-kontakt har en hannstift og en RP-SMA-plugg har en hunnkontakt, som forhindrer sammenkobling med standard SMA. Det er poenget med trådløs maskinvare for forbrukere, og det er en plage i en klokkebane der begge familiene uunngåelig havner i samme stativ. Hvis et design allerede bruker RP-SMA-paneler, hold klokken på en separat standard SMA-bane, eller konverter bevisst med en adapter av typen innen-type i stedet for å tvinge en tilkobling. SMA innen-type hann-til-kvinne RF-adaptere Kompakte SMA-seriens kjønnskonverteringsadaptere som støtter opptil 18 GHz, gjenget låsing og kompatibilitet med SMA-testinstrumenter, RF-moduler, antenner og utviklingsplattformer. Se produkt → Når SMA er feil svar for en klokke SMA er feil valg i tre situasjoner. Differensialklokker. SMA er single-ended. LVDS- eller LVPECL-klokker hører hjemme på et matchet differensialpar; konvertering til enkelt-ende midtkjøring kaster bort common-mode avvisning. Brett-til-bord inne i et forseglet chassis. Blind-mate-grensesnitt som SMP finnes for akkurat dette. SMA trenger tilgang for en momentnøkkel. Svært høy tetthet. Snap-on 1.0/2.3, MCX eller MMCX sparer panelplass når klokken holder seg under noen få gigahertz. Praktisk sjekkliste før du forplikter deg Kjør gjennom disse seks kontrollene før oppsettet slippes; hver enkelt tilordnes en feilmodus som det er dyrt å fikse senere. Bekreft at sjåføren kan kjøre 50 ohm. Mange CMOS-klokkeutganger trenger en seriemotstand, ofte 22 til 33 ohm, plassert nær pinnen. Beregn båndbredde fra den virkelige kanthastigheten, ikke fra klokkefrekvensen. Hold sporet ved 50 ohm fra driverpinnen til koblingspinnen, uten endringer i bredden. Plasser jordveier innenfor omtrent 1 mm fra signalpinnen og fest dem til samme referanseplan. Trim senterpinnen i flush, eller spesifiser en kobling som passer til bretttykkelsen. Verifiser på et skop gjennom en matchet koaksialforbindelse, og kontroller overskyting, ringing og jitter i stedet for amplitude alene. FAQ Kan jeg koble en funksjonsgenerators klokkeutgang rett til en SMA-inngang? Ja, forutsatt at begge ender er 50 ohm. De fleste generatorer har en 50-ohm-utgang og forventer en 50-ohm-belastning, så sjekk amplitudeinnstillingen: en 50-ohm-belastning halverer svingen til en uterminert utgang. Tilfører en SMA-kontakt jitter til en klokke? Et riktig sammenkoblet SMA-par med matchet impedans bidrar svært lite. Jitter ved en klokkeinngang stammer vanligvis fra driveren, referansen eller refleksjoner ved en mismatchende lansering. Hvor langt kan jeg kjøre en klokke over SMA-kabel? Avstanden er begrenset av kabeltap, ikke av kontakten. Ved 100 MHz er flere meter med lavtap-koaksial realistisk; ved 2,5 GHz, hold løpeturen kort eller skriv et eksplisitt tapsbudsjett. Er en 75-ohm-kontakt akseptabel for en klokke? Nei. Et 75-ohm-grensesnitt mot en 50-ohm-kilde produserer en forutsigbar refleksjon. Hold deg 50 ohm ende til ende, eller konverter impedansen bevisst med et matchende nettverk. Velge riktig SMA-del for en klokkebane Koblingen er en liten del av svaret, og den bør spesifiseres som en. Begynn med det mekaniske kravet – kabeltype, monteringsstil, bretttykkelse – bekreft deretter grensesnittfamilien og frekvensgraden. Hvis disse avveiningene trenger flere detaljer, en bredere valgguide for RF-koaksiale kontakter sammenligner grensesnittfamiliene side om side. Å hente hele kjeden fra en RF koaksial kontaktleverandør — kobling, adapter og kabelmontering — holder også impedanshistorien konsistent fra panelet og ned til brettet. For de fleste klokkedistribusjoner mellom noen få megahertz og noen få gigahertz, leverer et standard 50-ohm SMA-grensesnitt med en ren PCB-lansering akkurat det applikasjonen trenger. Når kanthastigheten går forbi 18 GHz med båndbredde, endres svaret – men det endres på grunn av grensesnittkvalitet og lanseringskvalitet, ikke fordi SMA sluttet å virke. .article-section table{display: table!important;width:100%;border-collapse:collapse;margin-bottom:16px;}.article-section thead{display: table-header-group!important;}.article-section tbody{display: table-row-group!important;}.article-section tr{display: table-row!important;}.article-section th{display: table-cell!important;font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;text-align:left;}.article-section td{display: table-cell!important;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section h2{font-size:1.55em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:40px;margin-bottom:10px;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:1.2em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:28px;margin-bottom:8px;color:#0a2a4a;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff;box-shadow:0 0 5px rgba(31,41,55,.08)}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:148px}.product-card .pc-img{width:auto!important;min-width:0!important;max-width:min(36%,240px)!important;height:auto!important;min-height:0!important;max-height:148px!important;aspect-ratio:auto!important;object-fit:contain!important;flex:0 0 auto;display:block;align-self:center}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...